Podle kosmické agentury ESA se čínská vesmírná stanice na Zemi zřítí mezi 24. březnem a 19. dubnem

Podle nejnovějšího odhadu Evropské vesmírné agentury (ESA) se první čínská experimentální vesmírná stanice Tchien-kung 1 (v překladu Nebeský palác) zřítí na Zemi v období mezi 24. březnem a 19. dubnem. Dopadnout může kdekoli mezi 43. stupněm severní šířky a 43. stupněm jižní šířky, což v Evropě zahrnuje území Portugalska, Španělska, Francie, Itálie, Bulharska, Řecka, Turecka a také bývalých jugoslávských republik kromě Slovinska.

ESA v této souvislosti upozornila, že čas a místo dopadu trosek nebude možné úplně přesně předpovědět. Stanici o hmotnosti 8,5 tun na oběžnou dráhu kolem Země vynesla raketa Dlouhý pochod 29. září roku 2011.

Při vypouštění druhé stanice Tchien-kung 2 o pět let později se nechali představitelé čínského kosmického programu slyšet, že první stanice splnila své historické poslání a že byla v provozu o 2,5 roku déle, než se původně předpokládalo. V té době také uvedli, že většina částí stanice shoří v atmosféře a není pravděpodobné, že by na Zemi způsobily nějaké hmatatelné škody. Tehdy  odborníci došli k závěru, že Peking nad družicí ztratil kontrolu.

Ve zprávě vydané čínskými úřady na podzim loňského roku se uvádí, že stanice vstoupí do atmosféry mezi říjnem 2017 a dubnem tohoto roku. Podle propočtů uvedených ve zprávě by stanice, resp. její značná část, měla v atmosféře shořet a u zbytku prý existuje jen velmi malé riziko, že způsobí škody např. na letecké dopravě. Data o průběhu dopadu bude Čína sdílet s mezinárodními partnery.

Již srpnová analýza americké organizace Aerospace Corporation ukázala, že pravděpodobnost, že by trosky představovaly hrozbu, je velmi nízká, nicméně upozornila na to, že průchod atmosférou by mohla přestát vysoce toxická látka hydrazin. Ta tvoří jednu ze složek dvousložkové pohonné látky, kterou používají kosmické lodě. Vydala tedy varování, aby se po dopadu trosek jejich zbytků nálezci nedotýkali a ideálně se k nim ani nepřibližovali.

Zdroj: ČTK