Foto: Unsplash

Podle nezveřejněné stížnosti Meta klamala veřejnost ohledně dodržování věkové hranice

V nezveřejněné stížnosti v rámci žaloby podané proti společnosti Meta třiceti tři státy se uvádí, že společnost nejenže ví, že její platformy používají děti mladší 13 let, ale že na tuto skupinu uživatelů na Instagramu už dlouhé roky záměrně cílí. Dokument, na který jako první upozornil deník The New York Times, tvrdí, že společnost Meta dlouhodobě neeticky nakládá s účty nezletilých uživatelů. Když jsou takové účty odhaleny, často je po nahlášení nezruší a pokračuje ve sběru jejich dat.

Stížnost tvrdí, že je přítomnost dětí mladších 13 let na Instagramu ve společnosti Meta “veřejným tajemstvím”. Ačkoli pravidla Facebooku a Instagramu uvádějí, že k registraci musí být osoba starší 13 let, děti mohou o svém věku snadno lhát – čehož si je Meta podle žaloby dobře vědoma a neudělala mnoho pro to, aby tomu zabránila. Namísto toho, když Meta “v letech 2019-2023 obdržela více než 1,1 milionu hlášení o uživatelích mladších 13 let na Instagramu”, “zakázala pouze zlomek těchto účtů a rutinně pokračovala ve shromažďování údajů dětí bez souhlasu rodičů,” uvádí se v žalobě.

Společnost Meta podle stížnosti “rutinně porušuje” zákon o ochraně soukromí dětí na internetu z roku 1998 (COPPA) tím, že se zaměřuje na děti a shromažďuje jejich údaje bez souhlasu rodičů. Žaloba rovněž tvrdí, že platformy společnosti Meta manipulují s mladými uživateli, a snaží se docílit toho, aby trávili v aplikacích nezdravé množství času

Společnost Meta začátkem měsíce zveřejnila na svém blogu příspěvek vyzývající k přijetí federální legislativy, která by na rodiče přenesla větší odpovědnost, pokud jde o užívání aplikací dětmi. 

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.