Podle nové studie nejsou na telefonu závislí teenageři tak šťastní jako jejich sportující a společenští vrstevníci

Podle nové studie jsou mladí lidé závislí na smartphonu méně šťastní než jejich vrstevníci věnující se např. sportu nebo zábavě s kamarády. Studii zpracovala Státní univerzita v San Diegu.

Výzkumníci shromáždili údaje od více než milionu amerických žáků a studentů ve věku od 13–18 let. Podle nich ti, kdo trávili většinu času se svým telefonem, ať už hraním, videochatováním, surfováním na sociálních sítích nebo psaním zpráv, nebyli tak šťastní jako teenageři, kteří měli jako koníčky sport nebo jiné venkovní aktivity a rádi se potkávali s lidmi „naživo“.

Web techcrunch.com si klade otázku, co je čeho příčinou. Způsobuje mladým lidem „společenskou újmu“ v reálném světě množství strávených hodin se smartphonem, nebo jsou v reálném světě smutnější jedinci náchylnější k tomu, aby se od něj izolovali a utíkali do virtuálního světa? Vedoucí studie, profesorka psychologie Jean. M. Twengeová, se domnívá, že k méně radostným stavům přispívají smartphony. „Přestože tato studie nemůže tuto příčinnou souvislost prokázat, jiné studie naznačují, že časté používání sociálních médií vede ke smutku, ale že smutek nevede k častějšímu používání sociálních médií“.

Její slova potvrzuje studie provedená vládní agenturou Centers for Disease Control and Prevention, která zjistila, že čím více náctileté dívky trávily čas se svým smartphonem, tím více u nich stoupalo riziko propuknutí depresí a pravděpodobnosti spáchání sebevraždy. To je podle studie zvlášť alarmující vzhledem k věku amerických dětí, v němž se poprvé dostávají k vlastnímu telefonu. Ten klesl z 12 let v roce 2012 na 10,3 let o čtyři roky později.

Dřívější studie Twengeové došly k závěru, že taktéž od roku 2012 se u náctiletých dramaticky zmenšuje spokojenost, sebeúcta a obecně pocit štěstí. Twengeová to dokládá i údaji z jedné z těchto studií – podle ní se u dětí, které tráví s telefonech minimálně čtyři nebo pět hodin denně, zvyšuje riziko sebevražedného jednání až o 71 %. Je prý jedno, jestli na telefonu např. sledují video o zvířatech, chatují nebo na něm dělají cokoli jiného – rozhodující je čas, nikoli obsah.

Mladým lidem profesorka doporučuje se smartphonem trávit maximálně dvě hodiny denně, zaměstnat své tělo cvičením a častěji se potkávat s kamarády osobně.

Zdroj: techcrunch.com