Podle organizace Future Today Institute se letos stane Čína „neotřesitelným lídrem“ v oblasti AI

Podle organizace Future Today Institute, zabývající se sledováním trendů v oblasti moderních technologií, se stane Čína již letos nezpochybnitelným hegemonem v odvětví umělé inteligence. Konkrétně to ve své každoroční zprávě uvedla zakladatelka institutu Amy Webbová.

Ve zprávě se kromě AI věnuje i oblastem jako genové inženýrství, cestování vesmírem nebo tématu nedostatku odborníků na zpracování dat. V pořadí již 11. zpráva v současném technologickém světě identifikuje 225 trendů v rámci 20 průmyslových odvětví, z čehož se zhruba 70 přímo týká umělé inteligence. Na tento rok Webbová předpovídá pokrok v cloudových technologiích a AI algoritmech, díky nimž budou moci na trh dorazit první osobní roboti. Očekává také rozvoj hlasových technologií na bázi umělé inteligence a AI systémů na rozpoznání obličeje i osob.

Zvláštní pozornost věnuje zpráva Číně, o níž se zmiňuje v souvislosti s potenciálem rozvoje AI. Již letos má země položit pevné základy k tomu, aby se v tomto segmentu stala světovým lídrem. Webbová poznamenává, že její výhoda spočívá v počtu obyvatel on-line, jichž je momentálně kolem 730 milionů, a také v tom, že na rozdíl např. od západních zemí si Čína nedělá velké starosti s ochranou soukromí  a bezpečností v kyberprostoru, jež by mohly brzdit další vývoj.

Zpráva též upozorňuje, že Čína jako stát investuje do technologií více finančních prostředků než všechny ostatní země dohromady a je i největším světovým investorem do AI startupů. „Tahouny“ ve výzkumu a aplikaci AI technologií mají být především giganti Tencent, Baidu a Alibaba (na Západě to prý bude Google, Amazon, Microsoft, IBM, Facebook a Apple).

Podle Webbové je letošní rok začátkem konce éry tradičních smartphonů, a to zejména kvůli hlasovým asistentům, specializovaným AI čipům nebo zmíněným „rozpoznávacím“ technologiím. Digitální asistenti nás budou v blízké budoucnosti provázet skoro na každém kroku a Webbová v této souvislosti odhaduje, že do roku 2021 bude pomocí hlasové technologie prováděna více než polovina veškerých operací s počítačem.

 

Zdroj: venturebeat.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.