Podle průzkumu se většina Američanů domnívá, že sociální sítě snižují kvalitu zpráv

62 % dospělých Američanů si myslí, že sociální sítě mají „přílišnou kontrolu nad zprávami“, zatímco 55 % z nich se domnívá, že prostřednictvím svých algoritmů a redakčních voleb vytvořily „horší mix“ zpráv. Vyplývá to z průzkumu zpracovaného think tankem Pew Research Center, kterého se zúčastnilo 5107 lidí.

   Podle zhruba 88 % respondentů sociální sítě upřednostňují stránky s „články útočícími na první signální“, tedy ty snažící se zaujmout senzacemi. Zhruba 84 % se domnívá, že sociální platformy mají v oblibě média, která mají velký počet followerů, zatímco 79 % si myslí, že upřednostňují zprávy s určitými politickými postoji. 

   Bez zajímavosti není to, jak byly výsledky ovlivněny politickými postoji respondentů – u dotázaných klonících se k republikánům byla vyšší pravděpodobnost, že uvedou, že platformy mají přílišnou kontrolu nad zprávami (75 vs 53 % u demokratů) a budou tvrdit, že jsou levicové. Ani jedna strana se nicméně nedomnívala, že sítě jsou zaměřené hlavně konzervativně, přičemž pouze 18 % stoupenců Demokratické strany si myslelo, že se obecně kloní k pravici.    

   Ani tyto stížnosti však nebrání lidem, aby zprávy na sociálních sítích konzumovali, a ve skutečnosti se na ně v tomto směru spoléhají více než v roce 2016. Zatímco tehdy to bylo

18 %, letos již 28 % dotázaných. Více než polovina respondentů (konkrétně 52 %) čerpá zprávy z Facebooku, 28 % z YouTube a 17 % z Twitteru.

Zdroj: endgadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.