Podle CEO Applu si tvůrci aplikací prostřednictvím čínského Applu Storu vydělali téměř 17 miliard dolarů

CEO Applu Tim Cook na čínském fóru World Internet Conference (zmiňovali jsme se o něm včera) sdělil, že čínští vývojáři aplikací používající platformu Apple Store si vydělali v přepočtu již 16,93 mil. dolarů. To představuje zhruba čtvrtinu celosvětových příjmů z platformy.

Cook se o víkendu účastnil nejvýznamnější čínské konference o kyberprostoru, kterou nejlidnatější země světa pořádá již počtvrté a pozváni byli i zástupci předních západních internetových a technologických společností. Apple o několik měsíců dříve prohlásil, že vývojáři z celého světa si prostřednictvím Applu Storu vydělali přibližně 70 mld. dolarů.

Společnost čelí kritice ze strany ochránců lidských práv a jiných skupin, že „poklonkuje“ čínskému režimu poté, co se rozhodla odstranit stovky aplikací z čínské verze svého on-line obchodu, včetně chatovacích aplikací a služeb VPN, které místní uživatelé používali k obejití hlavní čínské kyberochrany, obávaného Great Firewallu.   Šéf Applu se nechal v minulosti slyšet, že společnost jen respektuje místní zákony a dělá to tak i v jiných zemích, kde podniká.

Pro technologického giganta je čínský trh velmi důležitý, je pro něj třetím nejvýznamnějším regionem, pokud jde o výši tržeb. V posledních letech zde ovšem ztrácí tržní podíl, což je způsobeno především výraznějším nástupem ambiciózních lokálních výrobců, jako je např. Huawei, Oppo, Xiaomi nebo OnePlus. Apple doufá, že tento trend se opět obrátí v jeho prospěch díky modelům iPhone 8 a iPhone X, které se zde prodávají od listopadu.

Cook letos navštívil Říši středu již několikrát. V říjnu byl v delegaci, která se setkala i s prezidentem Si-Ťin-pchingem. Jeden z nejmocnějších politiků světa na letošní konferenci také přednesl projev.

 

Zdroj: reuters.com