Podle slavného fyzika Stephena Hawkinga by AI mohla zničit civilizaci

Slavný britský fyzik Stephen Hawking se přidal do řady těch, kteří varují před možnými negativními dopady umělé inteligence. Podle něj by mohla AI ohrozit celou naši civilizaci a může se z ní jednou vyvinout „nová forma života“.

Hawking se na toto téma vyjádřil před pár dny na technologické konferenci Web Summit v hlavním městě Portugalska Lisabonu. Mimo jiné zde prohlásil, že vytvoření AI „by mohlo být nejhorší událostí v historii naší civilizace“. Hawking však podle webu techradar.com nehovoří o jistotách, „jen“ potenciálních negativních dopadech. Z jeho úst na konferenci totiž zaznělo, že vytvoření AI může být také největším dějinným momentem naší civilizace.

Zatím je podle něj těžké se přiklonit na tu, či onu stranu. K tomu doplnil, že ještě nemůžeme vědět, jestli nám AI bude „nekonečně“ pomáhat nebo ji budeme ignorovat či odstavíme na vedlejší kolej, případně jestli nás zničí.

Prý je ale optimistou v tom, že lidstvu se podaří vytvořit AI pro dobro světa a že může fungovat s námi v harmonii. Podle něj je třeba si uvědomovat rizika z AI vyplývající, rozpoznat je a v souvislosti s tím uplatnit nejlepší možné postupy, abychom byli v předstihu připraveni na všechny důsledky její činnosti.

Hawking každopádně není z těch, podle nichž hrozí lidstvu ze strany AI např. zotročení. Na problém se dívá realisticky a zdůrazňuje, že nebezpečí představují např. mocné autonomné zbraně, nebo že kvůli AI existuje určité riziko rozvratu ekonomiky. Hawking není první ani poslední osobností, která varuje před riziky, jež jsou  s používáním AI spojena. Nedávno se podobně vyjadřoval i šéf Tesly Elon Musk s tím, že AI je třeba rozumně a účinně regulovat.

Anglický fyzik již takto varoval několikrát, např. v roce 2014, kdy stanici BBC sdělil, jaké nebezpečí může představovat „plně vyvinutá AI“.

 

Zdroj: techradar.com, bbc.com