Podle spoluzakladatele Facebooku jsou jeho plány ohledně vlastní kryptoměny „děsivé“

Spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes ve svém článku pro deník The Financial Times nastínil své obavy ohledně libry, minulý týden představené kryptoměny Facebooku. Plány, které s ní největší sociální síť má, označil za „děsivé“, a varoval, že prostřednictvím vlastní kryptoměny by mohla získat ještě větší moc. Hughes dal již nedávno v jiném článku najevo, že Facebook by se měl kvůli koncentrování příliš velké moci rozdělit.

Hughes má zejména problém s myšlenkou, že libra bude decentralizovanou platformou, a argumentuje, že právě to dá ve skutečnosti Facebooku (a jeho partnerům) větší moc. „Co podporovatelé libry nazývají ‚decentralizací‘, je ve skutečnosti přesun moci od rozvojových světových centrálních bank k nadnárodním korporacím, americké centrální bance a Evropské centrální bance. Facebook a jeho partneři budou rozhodovat o tom, s kterými bankami, zpracovateli plateb a distribučními subjekty budou pracovat, což ‚zabetonuje‘ pozici stávajících hráčů, místo aby se vytvořil opravdový decentralizovaný systém,“ varuje. Podle něj může libra nakonec destabilizovat ty samé rozvíjející se ekonomiky, které se Facebook podle vlastních slov snaží podporovat.

Hughes, který se se šéfem Facebooku Markem Zuckerbergem potkal za studií na Harvardově univerzitě, již dříve nazval jeho moc „bezprecedentní a neamerickou“.

Proti projektu se postavili i někteří američtí politici – např. předsedkyně Výboru pro finanční služby Kongresu Maxine Watersová, která Facebook vyzvala, aby své plány pozastavil a přizval ke spolupráci komisi složenou ze členů Kongresu, která by na jeho aktivity v této oblasti dohlížela (viz zde).

 

Zdroj: mashable.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.