Zdroj: Wikimedia Commons

Podle uměle inteligence je sporný obraz na 80,58 % pravý Renoir

Švýcarská společnost použila algoritmus k posouzení, zda je sporný obraz Portrait de femme (Gabrielle) skutečně od francouzského umělce.

Černovlasá žena, která záhadně hledí na neviditelný předmět po své pravici, se nápadně podobá osobě zobrazené na obraze Gabrielle od Pierra-Augusta Renoira, který aukční síň Sotheby’s nedávno ocenila na 100 000 až 150 000 liber, tedy přibližně 2,8 až 4,3 milionů českých korun.

Znalci umění se však neshodnou, zda je dílo, které vlastní soukromý švýcarský sběratel, pravé. Nyní se do sporu vložila umělá inteligence, aby pomohla spor rozhřešit – a počítač usoudil, že se pravděpodobně jedná o pravého Renoira.

Společnost Art Recognition se na Renoirův obraz s názvem Portrait de femme (Gabrielle) zaměřila poté, co jej The Wildenstein Plattner Institute – jeden ze dvou institutů, které vydávají souhrnný seznam všech známých Renoirových děl (tzv. catalogue raisonné), odmítl zařadit do svého seznamu.

Společnost použila fotografické reprodukce 206 autentických obrazů francouzského impresionisty, aby svůj algoritmus poučila o jeho stylu, který je pro lidské pozorovatele charakteristický lomenými tahy štětce a odvážnými kombinacemi barev. Pro zvýšení přesnosti také rozdělila obrazy na menší políčka a ukázala je algoritmu, zároveň počítač trénovala na vybraných obrazech umělců s podobným stylem, kteří působili přibližně ve stejné době jako Renoir.

Na základě tohoto vyhodnocení dospěl algoritmus k závěru, že je 80,58% pravděpodobnost, že obraz Portrait de femme (Gabrielle) namaloval Renoir.

Umělá inteligence se stále častěji používá k rozhodování o tom, zda jsou cenná umělecká díla pravá nebo padělaná. Začátkem tohoto měsíce švýcarská společnost Art Recognition, která tuto technologii vyvinula, oznámila, že dospěla k závěru, že jediné dílo Tiziana ve Švýcarsku, které vlastní Kunsthaus Zürich, pravděpodobně není dílem benátského umělce 16. století.

Znalci umění však varovali, že umělá inteligence je jen tak dobrá, jak dobré jsou obrazy, na kterých je vycvičena. Pokud jsou falešné nebo obsahují retušovaná místa, může to vyvolat ještě větší nejistotu.

Zdroj: engadget.com