Foto: Unsplash

Podle uniklých dokumentů stojí Amazon úbytek zaměstnanců až 8 miliard dolarů ročně

Podle dokumentů označených jako “Amazon Confidential” stojí časté střídání zaměstnanců společnost Amazon a její akcionáře přibližně 8 miliard dolarů (zhruba 200 miliard Kč) ročně. Pro představu, čistý zisk společnosti za fiskální rok 2021 činil 33,36 miliardy dolarů.

V dokumentu, který byl zveřejněn v lednu 2022, se uvádí, že údaje naznačují, že Amazon v některých odděleních v roce 2021 ze své vůle opustilo až 81,3% zaměstnanců. Zpráva také uvádí, že “pouze jeden ze tří nových zaměstnanců v roce 2021” zůstal ve společnosti 90 a více dní.

Šetření deníku New York Times zjistilo, že mezi hodinovými zaměstnanci dosahuje fluktuace přibližně 150 % ročně, zatímco deníky Wall Street Journal a National Employment Law Project odhalily, že fluktuace ve skladech se pohybuje kolem 100 %, což je dvojnásobek průměru v odvětví. Další interní průzkum, který letos v létě získal server Recode, poté varuje, že Amazon může v některých metropolitních regionech USA během několika let “vyčerpat dostupnou nabídku pracovních sil”.

Odchod některých pracovníků může být způsoben tím, že Amazon aktivně brání jistým druhům povýšení. Podle Davida Niekerka, bývalého viceprezidenta personálního oddělení Amazonu, společnost “záměrně omezovala vzestupnou mobilitu hodinových zaměstnanců“. Méně kvalifikovaní pracovníci jsou stále konfrontování s tím, že společnost dává přednost čerstvým absolventům vysokých škol. Z vedoucích pracovníků přijatých v roce 2021 je 39 % “absolventů vysokých škol s malými nebo žádnými pracovními zkušenostmi”, zatímco pouze 4 % asistentů skladových procesů (což je nízká vedoucí pozice) byla povýšena na oblastní manažery.

Zdroj: www.engadget.com