Podle Washingtonu je za kyberútok NotPetya z minulého roku zodpovědná Moskva

Washington obvinil Moskvu, že stála za loňským rozsáhlým kyberútokem NotPetya namířeným na část klíčové infrastruktury Ukrajiny. Kromě toho tehdy ochromil a poškodil počítače po celém světě.

Američané se tak podle agentury Reuters připojili k tvrzení britské vlády, která již dříve došla k závěru, že za virus je zodpovědné Rusko. Jak sdělila v prohlášení tisková tajemnice Bílého domu Sarah Sandersová, útok z června minulého roku „provedla ruská armáda a způsobila tím škody v miliardách dolarů napříč Evropou, Asií a Severní a Jižní Amerikou“. Upřesnila, že útok byl součástí dlouhodobé strategie Kremlu „destabilizovat Ukrajinu, čímž  jasně a více než kdy jindy demonstroval své zapojení do probíhajícího konfliktu“.

Podle agentury velmi ostře formulované prohlášení je prvním, které takto otevřeně obviňuje Rusko za kyberútok, který je experty považován za jeden z nejhorších v historii. Před americkou vládou totéž činili někteří bezpečnostní experti ze soukromého sektoru. Bílý dům s prohlášením přichází jen několik dní poté, co americké zpravodajské agentury varovaly, že Rusko a možná i další „nepřátelské státy“ se pravděpodobně pokusí zasáhnout do listopadových voleb, kdy dojde k výměně celé Sněmovny reprezentantů a obměně Senátu.

Podle expertů je však nutné slova podepřít jasnými činy, protože americký prezident Donald Trump ve snaze zlepšit vztahy se svým protějškem Vladimirem Putinem v minulosti ruské kyberhrozby spíše bagatelizoval. Rusko na obvinění reagovalo prohlášením, v němž hovoří o rusofobní kampani, kterou proti němu mají vést některé západní země. Opatření ze strany americké vlády mohou podle agentury zahrnout tajné operace v kyberprostoru, případně další ekonomické nebo diplomatické sankce.

 

Zdroj: reuters.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.