Pokémon UltraSun & UltraMoon – nejnovější hra ze světa Pokémonů

Dnes jsme si pro vás v redakci připravili recenzi nejnovějšího dílu jedné z nejznámějších herních sérií, která zasáhla srdce milionů fanoušků po celém světě. Pamatujete si ty dny, kdy jste vstávali v šest hodin ráno, jen abyste stihli svůj oblíbený seriál s „příšerkami“ a zažívali dobrodružství s Ashem a jeho Pikachu? Každý, kdo vyrůstal v 90. letech, si vybaví legendární úvodní znělku. Ano, řeč je o Pokémonech. Tento fenomén způsobil boom v druhé polovině 90. let minulého století a vydržel až dodnes. Po zhruba desetiletém útlumu zažila série svoje znovuzrození před rokem, ve hře Pokémon GO pro mobilní zařízení, ale o tom až někdy příště.

Dnes nás bude zajímat trochu jiné pokémoní dobrodružství. Už od svého začátku série slavila úspěch nejenom na televizních obrazovkách, ale i na herních konzolích japonské společnosti Nintendo. Již první díl s podtitulem Pokémon Green se stal v asijských zemích velmi oblíbeným. Hra vyšla před jednadvaceti lety a od té doby se stále vyvíjí a přidává novější a novější „příšerky“, prostředí i vylepšenou grafiku. Za tu dobu vzniklo rozsáhlé univerzum, ve kterém mohou hráči postupně prozkoumávat různé kontinenty, řešit komplikované záhady a prožívat zajímavé příběhy. Nechybí komplikované hádanky i patřičná dávka tajemna a legend. Pojďme se nyní podívat, jestli nejnovější díl z této série naplnil naše očekávání a přinese nové oživení série, nebo jen recykluje staré mechanismy.

První pohled

Příběh začíná jako v každém předchozím díle. Po zapnutí hry, jsme vybrali jazyk a poté už následuje rozmluva s profesorem, který detailně popíše svět Pokémonů, v tomto díle se opět setkáme s profesorem Kukui. Stejně jako v předchozím díle navštívíme kontinent Alola, který je koncipován do stylu tichomořského ostrova. Na začátku dobrodružství, máme, jako ve většině her z této série, možnost vybrat si ze tří Pokémonů- ohnivého Littena, vodního Popplio nebo travního Rowleta. Je jen na hráčově volbě, jakou cestu si zvolí. Hlavní rozdíly oproti předchozím dílům, je změna tzv. gymů na Trial Battle. Tento typ soubojů se již objevil v předchozím díle, ve zkratce se jedná o souboje s bossem, který bývá symbolem magického Z-crystalu.

Každý Z-crystal podporuje jiný typ Pokémonů, od bojových, přes vodní až po ohnivé, každý má svůj jedinečný Z-crystal. Díky tomuto krystalu, získá váš Pokémon jedinečný útok, který můžete použít jen jednou za zápas. Útok je nadmíru silný a doprovázen „epickou“ animací se zdrcujícím finále.

Další razantní změnou je přidání několika nových mechanismů, ať už se jedná o surfování na Mantinovi a získáváním bodů pomocí adrenalinových triků, nebo o cestu na legendárním Pokémonovi skrz Ultra Wormhole, při kterém sbíráte bubliny a poté cestujete do speciálních portálů.

Dále pak přibyla možnost přidávat specifické útoky Pokémonům, které standardním levelovacím způsobem získat nelze. Díky tomu, je možné, že elektrický Pokémon získá ohnivý útok. Tato novinka, pomáhá dynamice celé hry a je jednou z největších změn oproti předchozím dílům. Celkově lze říct, že tento díl přináší nejvíce změn za poslední léta.

Cestování po mapě je, stejně jako v případě minulého dílu, řešeno takzvanými pagery, které nahrazují HM itemy. Nově přibyla možnost navštívit Battle facility, což je obdoba Battle Tower s jednou výraznou změnou – je zde možné vypůjčit si jakéhokoliv Pokémona k boji.

Po dokončení základní dějové linie má hráč možnost, podobně jako v případě her Omega Ruby a Alpha Sapphire, navštívit legendární Pokémony z předchozích generací a pokusit se je chytit. Díky tomu může svou sbírku obohatit o Mewtwo, Lugii nebo Groudona. Co se týká obtížnosti, hra se jeví o něco těžší než její předchůdce, nejvíce nám dal „zabrat“ vodní a bleskový Trial, který vynikal svojí dokonalou intuicí, díky které dokázal předpovídat naše budoucí tahy a krýt tak většinu útoků. Ve hře jsou místa, kde se i zkušený trenér Pokémonů přeci jen zapotí. Zvýšení obtížnosti je velmi osvěžující, protože dává po těžkém souboji pocit zadostiučinění.

Z příběhu vám toho moc nepovíme, každý si chce vychutnat ten požitek bez zbytečných „spoilerů“. Jediné, co vám můžeme říct, že budete opět bojovat proti tajemné frakci.

Závěr

Po technické stránce nám přišla hra lépe optimalizovaná než předchozí verze. Obraz je plynulejší, s vyšším počtem snímků za sekundu, pouze ve chvílích, kdy jsme bojovali proti dvou a více Pokémonům naráz, jsme pozorovali menší fps dropy. Příběh je propracovaný a bez pochyb dokáže vtáhnout do děje. Po stránce obtížnosti máme pocit, že umělá inteligence dostala nějaké ty řádky kódu navíc a už není prostoduchý stvoření jako v předchozím díle. Útoky již nevolí náhodně a občas dokázala překvapit. Nejnovější díl určitě potěší zaryté fanoušky tohoto universa, ve hře je několik nových prvků, které mění hru tak jak jí známe. Co závěrem říci, snad jen „Chyťte je všechny a buďte nejlepší jak nikdo před vámi“.

 

Fotogalerie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.