Foto: Pxfuel

Pokrok AI ohrožuje ztrátou zaměstnání mnohem více ženy než muže

Nejnovější studie ukázala, že do roku 2030 jsou ženy ve srovnání s muži podstatně více ohroženy ztrátou zaměstnání kvůli prudkému rozvoji nástrojů umělé inteligence, jako je ChatGPT. Studie, kterou zveřejnil McKinsey Global Institute, zjistila, že téměř osm z deseti žen bude nuceno změnit práci kvůli umělé inteligenci a automatizaci na pracovišti.

Julia Pollak, hlavní ekonomka společnosti ZipRecruiter, v rozhovoru pro CNN ke studii uvedla, že tyto výsledky jsou dány tím, že bude mnohem snazší automatizovat některé z kancelářských prací než automatizovat práce tesařů či elektrikářů (tedy manuálních profesí, které mnohem častěji obsahují muži).

Studie naznačuje, že umělá inteligence se nejvíce dotkne pracovních míst s nižšími mzdami, a uvádí, že tato pracovní místa zastává větší počet žen než mužů. Jako jeden z příkladů zpráva uvádí práce v kanceláři a zákaznických službách. V těchto odvětvích by se mohl počet pracovních míst do roku 2030 snížit přibližně o 3,7 milionu, resp. 2,0 milionu.

Dále by měly být ovlivněny pozice maloobchodních prodavačů a pokladních, a také pracovní místa stavebních inženýrů. Studie však zároveň uvádí, že umělá inteligence pomůže inženýrům a urychlí proces navrhování. Ohroženou skupinou budou podle studie kromě žen také černošští a hispánští pracovníci, dále pracovníci bez vysokoškolského vzdělání a nejstarší a nejmladší zaměstnanci. Podle studie budou muset všechny ohrožené skupiny rozšířit svůj soubor dovedností, aby zůstaly na pracovišti žádané, či přejít na jiné pozice. V odvětvích s nízkými mzdami by podle zprávy mohlo být zrušeno 1,1 milionu pracovních míst, ale počet lépe placených míst by mohl vzrůst až o 3,8 milionu. Celkově by mělo dojít k masivnímu přesunu zaměstnanců.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.