Foto: se svolením NASA

Pokud chcete poslat své jméno na do vesmíru, máte poslední šanci

Chtěli byste se podívat do vesmíru, ale pravděpodobně se vám to nikdy nepoštěstí. Teď tam můžete poslat alespoň svoje jméno. NASA totiž otevřela kampaň, v rámci níž shromažďuje jména lidí pro jakýsi „vzkaz v lahvi“, který poletí s nadcházející misí Europa Clipper. Jména budou doprovázet báseň, kterou pro Europu napsala laureátka americké poezie Ada Limón a která bude vyryta jejím rukopisem na kovovou destičku připevněnou k vesmírné lodi. Předpokládá se, že Europa, jeden z největších Jupiterových měsíců, má pod svou ledovou kůrou hluboký oceán slané vody, což znamená, že by tam mohly být vhodné podmínky pro mikrobiální život.

Chcete-li se zúčastnit kampaně s příznačným názvem Bottle campaign (Vzkaz v láhvi), stačí navštívit webové stránky NASA a vyplnit krátký registrační formulář. Uzávěrka je dnes, 31. prosince. Doposud své jméno poslalo více než 2,4 milionu lidí. Podle NASA budou jména všech, kteří se do projektu zapojili, vytištěna drobným, malým písmem na mikročipy pomocí elektronového paprsku, který dokáže vytvořit řádky textu menší než 1/1000 šířky lidského vlasu. Tyto mikročipy budou připevněny k desce obsahující báseň.

Start sondy Europa Clipper je naplánován na říjen 2024 a od té doby uplyne ještě šest let, než dosáhne oběžné dráhy Jupiteru. Jakmile se tam dostane, bude zkoumat potenciální obyvatelnost Europy prostřednictvím série blízkých průletů.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.