Foto: se svolením The Metropolitan Museum of Art

Pomocí nejmodernějších technologií se podařilo odhalit skryté Picassovo dílo

Potenciál moderních technologií je obrovský, a není proto divu, že se výzkumníkům pomocí nich občas podaří provést nečekaný objev. Přesně to se nyní podařilo společnosti Oxia Palus, která využila nejmodernější technologie – umělou inteligenci, pokročilé zobrazovací technologie a 3D tisk – k odhalení portrétu nahé ženy, který se ukrýval pod povrchem obrazu Pabla Picassa The Blind Man’s Meal.

Společnost Oxia Palus, která se přímo specializuje na obnovování uměleckých děl pomocí nejmodernějších technologií, k odkrytí přemalovaného obrazu nejdříve využila metodu rentgenové fluorescence (XRF) a poté pomocí umělé inteligence a zobrazovací technologie obraz dokončila tak, aby co nejvíce odpovídal Picassově stylu. Nakonec přidala texturu a obraz vytiskla na plátno pomocí 3D tisku.

https://www.oxia-palus.com/
Foto: se svolením Oxia Palus

Picasso by byl pravděpodobně velmi překvapen, že akt, který přemaloval, a tím pádem jej již nikdy nemělo spatřit lidské oko, si téměř o 120 let později (obraz The Blind Man’s Meal dokončil v roce 1903) může prohlédnout celý svět.

Akt pochází z Picassova modrého období, tedy z počátku jeho kariéry, kdy byl malíř chudý a umělecké potřeby byly drahé. Zdá se proto, že akt krčící se ženy přemaloval právě kvůli nedostatku materiálu.

Ačkoli obraz vytvořený pomocí umělých technologií by odborník na Picassa pravděpodobně snadno rozeznal od originálu, strojové učení se stále zdokonaluje a podle Oxia Palus by v budoucnu mohlo tvořit velmi zdařilé kopie velkých děl či zcela nové obrazy. Tento přístup je však mnoha umělci kritizován. A není divu – cit pro umění a tvorbu totiž byl dlouhou dobu považován za čistě lidskou vlastnost.

Zdroj: cnn.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.