Poprvé v historii byla dárcovská ledvina dopravena dronem

Poprvé v historii byla dárcovská ledvina dopravena pomocí dronu – stalo se tak v americkém Baltimoru. Dron urazil vzdálenost necelých 5 km. Příjemcem byla 44letá žena, která na transplantaci čekala osm let.

Přeprava orgánu do místní nemocnice vyžadovala speciálně upravený dron, který byl schopen jej nepřetržitě monitorovat a udržovat v určitém stavu. Konkrétně na něm byly např. nainstalovány kamery a zařízení na sledování stavu orgánu, komunikační a bezpečnostní systémy navržené pro let nad městskou, hustě obydlenou oblastí a pro případ selhání řízení měl ve výbavě nouzový padákový systém. Stroj vyvinul tým inženýrů z Marylandské univerzity.

Podle organizace United Network for Organ Sharing, která v USA organizuje transplantace orgánů, bylo loni na čekacích listinách 114 tisíc lidí, přičemž ve čtyřech procentech případů orgány dorazily na místo určení o dvě a více hodin později a 1,5 % orgánů na určené místo nedorazilo vůbec.

Mnoho odborníků vidí v doručování lékařského materiálu drony velký potenciál – podle nich do velké míry řeší bezpečnostní a jiné problémy, které jsou s dopravováním takového materiálu spojeny. Takto fungují např. v Africe (viz Rwanda nebo nově Ghana, kde přepravují krev, plazmu nebo léky). Drony se také nedávno začaly využívat pro doručování vakcín, konkrétně ve Vanuatu (viz zde).

 

Zdroj: bbc.co.uk