Foto: se svolením Apple

Poptávka po iPhonech klesá. Za potížemi nemusí být jen čipová krize

Agentura Bloomberg přinesla zajímavou zprávu – Apple řeší potíže s poklesem poptávky po jeho zařízeních. Jablečná společnost totiž měla původně v plánu snížit objednávky pro letošní rok na 80 milionů kusů (což je méně než plánovaných 90 milionů), ca to také učinila. Nicméně tuto ztrátu měla v plánu dohnat v příštím roce.

To se ale možná nestane. Apple totiž údajně sdělil svým obchodním partnerům, že k tomu nemusí dojít, a že se tedy nemusí dočkat očekávaného navýšení objednávek. Svým dodavatelům komponent pro iPhone 13 dal také najevo, že kvůli poklesu poptávky možná neobjedná tolik kusů, kolik bylo původně v plánu.

Samozřejmě stejně jako téměř všechny ostatní technologické společnosti se i Apple potýká s problémy s dodávkami, které způsobil celosvětový nedostatek čipů. Generální ředitel Applu Tim Cook uvedl, že v posledním čtvrtletí se zisk společnosti kvůli nedostatku čipů (ale také kvůli dopadům pandemie covidu-19 na výrobu v jihovýchodní Asii) snížil o 6 miliard dolarů.

Nicméně podle agentury Bloomberg za tento propad nemůže přímo pouze čipová a pandemická krize, nýbrž podle jejích slov je pravděpodobné, že řada iPhone 13 by pravděpodobně nesplnila očekávání Applu ani bez těchto krizí. Původní plán počítal s výrobou 90 milionů kusů pro rok 2021, přičemž tento odhad odrážel původní zvýšenou poptávku, ta však mezitím poklesla.

O skutečných příčinách snížené poptávky se můžeme jen dohadovat. Může jít například jak o větší tendenci uživatelů šetřit, tak třeba i o snížení zájmu o jablečné smartphony obecně. Možností je však pochopitelně daleko více.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.