Foto: Unsplash

Porušil Zuckerberg vlastní pravidla? Není jasné, jak společnost Meta získala již existující stejnojmenný účet na Instagramu

Změna názvu společnosti Facebook na Meta s sebou přinesla i změnu loga a názvů řady účtů. Nicméně se vyskytl problém – účet na Instagramu s názvem @Meta totiž již existoval. Vlastnil jej malý denverský časopis META, který se zabýval publikací lifestylových příběhů o motorkách.

V den, kdy Zuckerberg oznámil oficiální změnu názvu své společnosti, se přitom na tomto instagramovém účtu začaly objevovat komentáře, které stávajícího majitele vyzývaly k tomu, aby si účet ponechal nebo jej alespoň prodal za vysokou cenu. „Počkejte a prodávejte draze,“ radil například jeden z uživatelů.

Nicméně druhý den účet záhadně zmizel a není jasné, co přesně se stalo. Pravdou však je, že účet @Meta nyní převzal veškerý obsah z předchozí stránky @Facebook. Příspěvky časopisu META se nyní objevují pod účtem @readmeta.

Ben Geise, spoluzakladatel a šéfredaktor časopisu META, uvedl, že „to bylo jako rána do břicha“, nicméně dění „nemohli ovlivnit“ a museli ustoupit velké korporaci. Nicméně na otázku, jak celou věci s Zuckerbergem vyřešil, Geise neodpověděl.

Podle podmínek Instagramu přitom uživatelské jméno získá jednoduše ten, kdo dřív přijde. Nicméně běžnou praxí je, že účty a uživatelská jména často mění majitele, a to zpravidla tak, že si je jednoduše od stávajícího majitele zakoupí. Tuto praxi však Instagram zakazuje. „Nemůžete prodat, licencovat ani si koupit žádný účet nebo data získaná od nás nebo z naší služby,“ uvádí podmínky Instagramu.

Je proto teoreticky možné, že Facebook sám obešel vlastní pravidla, aby získal přístup k žádanému účtu. Je ale také možné, že si společnost našla jinou cestu, pro převzetí stávajícího účtu. Mluvčí společnosti Meta uvedl, že vůči uživateli META nebyly vzneseny žádné nároky na ochrannou známku a nebylo využito ani právních hrozeb, nicméně k tomu, zda METu za přenechání uživatelského jména nějak kompenzovala, se odmítla vyjádřit. Mluvčí společnosti Meta, Stepahnie Otwayová, jen suše uvedla, že Instagram „lidem umožňuje změnit si uživatelské jméno“. Tato otázka proto pravděpodobně zůstane bez odpovědi.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.