Foto: Wikimedia Commons

Posádka čínské lodi Šen-čou 14 dorazila do vesmíru, aby zde dokončila “Nebeský palác”

Čínská vesmírná loď Šen-čou 14 se v neděli úspěšně spojila s vesmírnou stanicí Tchien-kung (Nebeský palác). Podle ČTK odstartovala tříčlenná posádka kosmické lodi k modulu stanice kolem 05:00 SELČ.

Přílet znamená pro posádku začátek šestiměsíčního pobytu, během kterého se Čína pokusí dosáhnout významného pokroku při dokončování stanice Tchien-kung. Tzv. Nebeský palác by Čína chtěla dokončit do konce roku, uvádí CNN. 

Během pobytu mají astronauti připojit další dva laboratorní moduly stanice, kdy první má být vypuštěn již příští měsíc, druhý v říjnu. Oba budou sloučit pro vědecké účely.

Kromě vedoucího posádky Čchen Tunga, který se již zúčastnil jedné z předchozích vesmírných misí, je mezi třemi astronauty i žena. Liou Jang je první Číňanka, která se do vesmíru dostala, a to již téměř před deseti lety během mise Šen-čou 9.

Po dokončení bude mít celá konstrukce ve tvaru písmene T přibližně pětinu velikosti Mezinárodní vesmírné stanice a bude dlouhodobě sloužit pro ubytování tří astronautů. Podle agentury Reuters Čína zkoumá možnost umožnit komerčním letům do vesmíru návštěvu Tchien-kungu. Pozvala také mezinárodní kosmické agentury, aby stanici navštívily.

Úspěšný start lodi Šen-čou 14 završuje rušný týden v oblasti vesmírných letů: NASA se chystá znovu zahájit testování rakety nové generace SLS a společnost Blue Origin v sobotu úspěšně dokončila svůj pátý let s posádkou.

Zdroj: engadget.com, ČTK, CNN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.