Zdroj: nasa.gov

Posádkový systém SpaceX byl oficiálně certifikovaný pro použití NASA

Agentura NASA už není řadu let na dobývání vesmíru sama a intenzivně spolupracuje se soukromými kosmickými společnostmi. Neznámější z nich je SpaceX Elona Muska, která jako první soukromá společnost vynesla letos lidskou posádku na oběžnou dráhu Země. Nyní spolupráce NASA a SpaceX vstupuje do další fáze, protože po dobrých výsledcích výše jmenované mise schválila NASA kabinu Crew Dragon a raketu Falcon 9 jako vhodná zařízení pro pravidelné lety kosmonautů do vesmíru.

Lodě SpaceX tak získaly tento prestižní status jako první po téměř čtyřiceti letech, kdy byl jako vhodný prostředek schválen poslední raketoplán, který NASA vyvinula. Oba partneři si vzájemnou spolupráci pochvalují.

SpaceX musela během spolupráce dokázat spolehlivost a bezpečnost svých raketových systémů. V posledních letech provedla mnoho dílčích testů i zkušebních startů celých systémů. Vrcholem tohoto snažení bylo květnové vynesení lidské posádky na ISS. Pro USA to byl významný krok, protože po několik let byly Spojené státy v tomto ohledu závislé na Rusku. Celá mise byla dokončena o několik měsíců později, kdy se astronauti vrátili ze své mise zpět a jejich kabina úspěšně přistála v Atlantském oceánu.

V příštích letech se v rámci pokračujících vesmírných programů intenzita posádkových letů SpaceX ještě zvýší. I k tomu pomůže certifikace, protože NASA může považovat stroje SpaceX za spolehlivé a nemusí každému startu věnovat zvláštní pozornost. Další posádkový let SpaceX podnikne o nadcházejícím víkendu.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.