Pouličním umělcům v Londýně je možné přispívat platební kartou

Nošení peněz v hotovosti přestává být in. Ne že bychom chtěli věštit brzký konec mincí a bankovek, ale lidé ve městech v Evropě a v USA čím dál více využívají elektronických plateb a často u sebe nemají žádné fyzické peníze. Tento trend ještě zdůraznil nástup platebních technologií do mobilních telefonů. Jsou však lidé, kterým to ztěžuje život – pouliční umělci, kteří byli za denní radost, kterou rozdávali, a svůj talent odměňováni drobnou částkou.

Londýn nyní přichází s řešením a uvádí do praxe nový systém, který vybavuje umělce speciálními bezkontaktními terminály. Projekt zahájil minulý víkend starosta Londýna Sadiq Khan a spolupracuje na něm s organizací Busk In London (sdružení pouličních umělců Londýna) a a švédskou platební společností iZettle (tu koupila tento měsíc společnost PayPal za 2,2 miliardy dolarů). Terminály prošly v několika minulých týdnech testováním přímo na ulici ve 32 okrscích Londýna.

Samotní buskeři jsou se zařízením velmi spokojení a pochvalují si, že se jim díky novým terminálům zvýšili zisky a lidé přispívají daleko častěji, je to pro ně zkrátka pohodlnější.

Platební portál je připojený k mobilnímu telefonu a využívá jeho internetové připojení. Platba je jednoduchá, busker si určí pevně stanovenou částku a stačí, aby přispěvatel zaplatil pomocí bezkontaktní karty, hodinek nebo telefonu. Zatím není jasné, jestli si portály budou umělci muset kupovat, nebo je bude možné zapůjčit za kauci.

Jedná se o první řešení svého druhu na světě, které je realizováno přímo pod záštitou úřadů. „Busking pomáhá začínajícím umělcům, aby procvičili svůj talent, a dá jim šanci vystoupit před velkým počtem lidí,“ uvedl Khan v tiskovém prohlášení. „Jsem potěšen, že si společnost iZettle vybrala pro zahájení svého inovativního programu právě Londýn. Díky tomu bude nyní moci více obyvatel Londýna vyjádřit svou podporu talentovaným pouličním umělcům,“ dodává.

Zdroj: theguardian.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.