Používání LED diod k osvětlení má nešťastný vedlejší efekt
Osvětlení za pomocí LED diod je stále populárnější a předstihlo v prodejnosti všechny ostatní druhy svítidel. Nespornou výhodou LED žárovek je, že snižují energetické náklady na osvětlení. Jejich užití má ale i další, negativní efekt. Svět je díky němu stále světlejší. Množství světelného smogu se zvýšilo především proto, že LED osvětlení je používáno na čím dál víc místech, kde se před tím nesvítilo. Jeho pořizovací cena ani náklady na provoz nejsou vysoké. Podle zprávy časopisu Science Advances rostlo mezi lety 2012 a 2016 území uměle osvětlených venkovní ploch celosvětově o 2,2 procenta každým rokem.
Ke zkoumání tohoto fenoménu byl využit speciální radiometr, který byl přimontován k satelitu. K největšímu nárůstu míry světelného smogu došlo v Jižní Americe, Africe a Asii. Na místech, kde v současnosti probíhají konflikty jako je Sýrie nebo Jemen došlo za dobu výzkumu k poklesu. V Evropě a USA nevykazovala situace větší změny.
Zvyšující se množství odpadové světla by podle vědců mohlo mít vážný vliv na životní prostředí a na chování zvířat a rostlin v něm. „Zbytečně osvětlujeme místa, která to nikdy před tím nepotřebovala, cyklostezky, parky, dálnice vedoucí za město.“ popisuje jeden z důvodů nárůstu světelného smogu Chris Kyba fyzik, který celý projekt měření vede.
Nadbytek světla má vliv i na chování lidí. Podobně jako u zvířat se naše tělo řídí vnitřními hodinami a přirozeným cyklem dne a noci. Ten však nadbytek osvětlení částečně potlačuje. Díky tomu jsou více rozšířené spánkové poruchy a nedostatek spánku má pak negativní vliv na imunitu a výkonnost obecně.
„Použití zbytečného světla během noci dnes pro řadu lidí není problém, vždyť je to skoro zadarmo“ uvedl Franz Holker, spoluautor článku.
Zdroj: advances.sciencemag.org