Foto: Unsplash

Používáte telefon před spaním? Vliv modrého světla na kvalitu spánku nemusí být tak jednoznačný, jak si vědci původně mysleli

V moderní době, kdy je většina lidí denně vystavována neúměrně vysoké hladině stresu, je kvalitní spánek ještě důležitější než kdykoli předtím. Bohužel málokomu se podaří vysoké kvality dosáhnout, což je dáno více faktory. Jedním z nich je také rozšířený zlozvyk před spaním brouzdat i několik hodin na mobilním telefonu. Modré světlo, které obrazovka vyzařuje, totiž nabourává přirozené spánkové cykly. Společnost Apple proto přišla s řešením a do svých mobilních zařízení přidala funkci Night Shift, která dokáže modré světlo odfiltrovat.

Podle nedávné studie, jež byla publikována v časopise Sleep Health, však bylo zjištěno, že spánek je mnohem složitější proces a jediná funkce k dosažení jeho vyšší kvality pravděpodobně nepomůže.

Zmiňované studie se účastnilo 167 osob po dobu jednoho týdne. Účastníci přitom byli rozděleni do tří skupin: První, která používala mobilní telefony po dobu jedné hodiny před spaním s aktivovaným režimem Night Shift. Druhá, která používala smartphony také jednu hodinu před spaním, ale bez zapnuté funkce. A třetí, která telefony nepoužívala vůbec.

Výsledky byly překvapivé: V celém vzorku nebyly zachyceny žádné výrazné rozdíly, což znamená, že jednotlivé skupiny se od sebe příliš nelišily, a bylo tedy zanedbatelné, zda někdo telefon používal, nepoužíval nebo měl aktivovanou funkci Night Shift.

To ale automaticky neznamená, že modré světlo nepřispívá k potížím se spánkem. Daleko spíše ze studie vyplynulo, že v rámci spánkové hygieny je potřeba vzít v úvahu i další faktory (např. hluk, světlo, teplota v místnosti, konzumace kofeinu, co na mobilu sledujeme apod.).

Výsledky studie mohly být také do velké míry zkresleny tím, že se jí účastnili pouze studenti ve věku od 18 do 24 let, kteří byli dlouhodobě vystaveni stresu a trpěli chronickým nedostatkem spánku. Podle vedoucího studie Chada Jensena je totiž potřeba spánku takových osob tak vysoká, že usnou bez ohledu na okolnosti.

Každopádně jeden rozdíl studie přeci jen dokázala zaznamenat. Pokud osoby, které spaly v průměru déle než 7 hodin, telefon před spaním vůbec nepoužívaly, budily se v průběhu noci méně často (a dosáhly tedy kvalitnějšího spánku), než osoby, které telefon používaly (a to bez ohledu na aktivovanou či deaktivovanou funkci Night Shift). U osob, které však spaly méně než 7 hodin v průměru, žádné rozdíly patrné nebyly. Zdá se tedy, že pokud spíme 7 a více hodin denně, odložení telefonu před spaním má na kvalitu spánku skutečně pozitivní vliv.

Zdroj: theverge.com