Foto: AST SpaceMobile

Povedlo se úspěšně přenést 4G data z vesmírného satelitu do běžného telefonu

Začátkem letošního roku se společnosti AST Space Mobile s pomocí telefonního operátora AT&T podařilo připojit běžný telefon Samsung Galaxy S22 k satelitu na nízké oběžné dráze Země a uskutečnit obousměrný hlasový hovor. To je velký milník pro satelitní mobilní komunikaci. Společnost tvrdí, že je nyní o krok blíže k tomu, aby se tato technologie dostala k běžným uživatelům.

Společnost AST Space Mobile nedávno dokončila několik testů na Havaji, při nichž její inženýři zaznamenali rychlost stahování dat 10 Mb/s z družice BlueWalker 3 do sériově vyráběného telefonu na zemi. “Úspěšné dosažení dvouciferné rychlosti stahování nás posouvá o krok blíže k zajištění toho, aby lidé v celých Spojených státech mohli zůstat připojeni bez ohledu na to, kde se nacházejí,” uvedl Chris Sambar, ředitel společnosti AT&T.

V dalším kroku chce AST Space Mobile připojit telefon k družici BlueWalker 3 prostřednictvím signálu 5G. Prototyp satelitu vynesla na nízkou oběžnou dráhu v září raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Družice BlueWalker 3 o velikosti 64 metrů čtverečních má největší anténu ze všech komerčních družic.

AT&T není jediným americkým operátorem, který se snaží dostat signál i do odlehlých částí Spojených států amerických. Nedávno uvedl T-Mobile, že bude se společností SpaceX spolupracovat na testování podpůrných zařízení pro Starlink.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.