Foto: archiv George Carlina

Pozůstalí po Georgi Carlinovi žalují komediální speciál vytvořený umělou inteligencí

Pozůstalí George Carlina podali žalobu na tvůrce hodinového komediálního speciálu, v němž vystupuje replika amerického stand-up komika vytvořená umělou inteligencí. Pozůstalí zesnulého komika, včetně jeho dcery Kelly Carlinové, podali žalobu u federálního soudu v Los Angeles. Tvrdí, že internetová mediální společnost Dudesy, která nahrávku zveřejnila, porušila umělcovo právo na publicitu a porušila autorská práva.

Video se jmenuje George Carlin: Jsem rád, že jsem mrtvý a obsahuje hodinovou nahrávku komika, který zemřel v roce 2008. Nutno říci, že nejde o video, ale pouze o zvukovou nahrávku, jež je navíc špatnou kopií Carlinova hlasu, který byl velmi specifický. A ani humor nedosahuje komikových kvalit (většina vtipů přirovnává Donalda Trumpa k exkrementu).

Dcera Kelly Carlin napsala, že je „směšné prohlašovat, že byl otec vzkříšen pomocí umělé inteligence“ a že nahrávka je pouze „špatně provedenou napodobeninou, již dohromady slepili bezohlední jedinci“.

Právní zástupce pozůstalých Josh Schiller dále varoval, že AI hrozí, že se stane „nástrojem, který umožní nepoctivým aktérům nahradit tvůrčí projev, zneužít již existující práci tvůrců a obohatit se na úkor ostatních“.

Kanál Dudesey, který video vytvořil a zveřejnil, ve skutečnosti provozují populární komik Will Sasso a autor Chad Kultgen. Ti uvedený materiál nenapsali. Podle dostupných informací byla umělá inteligence vycvičena na tisících hodinách Carlinových výstupů, aby vytvořila falešnou nahrávku. Sasso a Kultgen jsou však v žalobě jmenováni. Dvojice stojící za Dudesy přirovnává umělou inteligencí vytvořeného Carlina k impresionistovi, který se vydává za veřejnou osobnost. Sasso také minulý týden v podcastu naznačil, že verze s umělou inteligencí nenahrazuje skutečného herce.

Žaloba požaduje blíže nespecifikovanou náhradu škody a okamžité odstranění hodinové nahrávky.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.