Foto: Unsplash

Pračka se sušičkou přinese pohodlí do domácnosti, na co si dát pozor při výběru té pravé?

Kombinovaná pračka se sušičkou je přístroj, který šetří, a to hned v několika ohledech. V první řadě šetří prostor – místo dvou poměrně rozměrných spotřebičů stačí jeden. Za druhé potom šetří čas, stačí vše nastavit, vložit špinavé prádlo a zapnout. Pak už stačí pouze vyzvednout čisté a suché prádlo. A podle čeho přístroj vybírat? Podívejte se na několik rad, které jsme pro vás připravili.

Velikost a objem

Úplným základem při výběru nového spotřebiče typu pračka se sušičkou (stejně to platí ale například i u myčky) jsou rozměry. Ty určují dvě klíčové vlastnosti – jestli se na požadované místo spotřebič vejde a jestli má k dispozici dostatečně velký objem k tomu, aby dokázal uspokojit potřeby svých majitelů. V současnosti je na trhu celá řada kombinovaných praček se sušičkou, takže stačí na vybraném e-shopu zapnout filtr a zadat přesné požadavky na velikost.

Velikosti se v současnosti dělí do dvou kategorií – slim verze, která má šířku menší než 50 centimetrů a standardní velikost. Objem se pak (podobně jako u obyčejných praček) udává v kilogramech prádla, které je spotřebič schopný zvládnout na jedno vyprání. Pozor: U některých praček se sušičkou může být rozdíl v tom, kolik toho zvládne vyprat a usušit. Sušení je náročnější a vyžaduje větší prostor, proto může některý z přístrojů jednoduše usušit méně prádla, než jaká je maximální náplň pro praní.

Energie a to další

Další vlastností, na kterou se vyplatí brát při výběru pračky se sušičkou (ale opět i řady dalších spotřebičů) ohled, je energetická třída. Zvlášť pokud plánujete používat pračku v rodině s malými dětmi, kde je pravděpodobná vyšší vytíženost, je dobré zkusit si rozpočítat to, jestli se nevyplatí zvolit přístroj s vyšší energetickou třídou. Podobně to potom platí u spotřeby vody, která se může u jednotlivých typů lišit.

Kromě těchto základních vlastností samozřejmě nechybí ani další doplňkové funkce a možnosti, které mohou usnadňovat používání nebo rozšiřují čistící funkce. Na trhu jsou proto k dispozici pračky s parním programem, různými typy motorů, ovládání mobilním telefonem nebo funkcí přidávání prádla během praní. Jednotliví výrobci pak přidávají vlastní know-how funkce.

Stejně jako při výběru kterýchkoli jiných spotřebičů se před nákupem pračky se sušičkou vyplatí zhodnotit, jaké jsou priority a na jejich základě potom zhodnotit aktuální nabídku. Čas věnovaný takové činnosti se rozhodně vyplatí.