Pracovníci Applu poslouchali zvuky a příkazy, které dostávala Siri. Tato praxe se nyní změní

Na virtuální asistentku si mnozí uživatelé produktů Apple zvykli do té míry, že ji považují za běžnou součást (někdy dokonce i člena) své domácnosti. Ukázalo se však, že ačkoliv Apple je značka, jež extrémně dbá na bezpečí dat svých uživatelů, mohla Siri pro mnoho lidí přinést nepříjemné narušení soukromí.

Jeden z bývalých zaměstnanců společnosti Apple přiznal, že existuje kontrolní oddělení, kde několik zaměstnanců poslouchá zprávy a povely, které Siri dávali uživatelé a kontroluje, jak je systém vyhodnotil nebo splnil. Zvuky přitom byly nahrané na serverech Applu. Zaměstnanci Applu tak pravidelně poslouchali citlivé lékařské informace, byly „svědky“ několika drogových obchodů a také se s nich stali nechtění voyéři, když poslouchali páry, jejichž milostné radovánky Siri zachytila.

Apple nyní vydal zprávu, v níž uvádí, že tato kontroverzní praxe je po celém světě dočasně pozastavena. Apple se pokusí vytvořit lepší formu, hodnocení Siri, která by maximálně respektovala soukromí uživatelů. Jednou ze změn bude třídící algoritmus, který dokáže rozeznat na základě klíčových slov a zvuků nevhodné nahrávky a ty pak k zaměstnancům nepustí.

Apple se nevyjádřil, zda kromě pozastavení odposlechů Siri plánuje také ukončení jejich nahrávání na servery. V současné době tvrdí, že nahrávky jsou po šesti měsících mazány. Po odstranění tzv. identifikačních informací, jež by mohly vést k odhalení identity uživatele, je pak Apple má nahrané až dva roky.

Neexistují jakékoliv zprávy nebo dokonce důkazy o tom, že by některé z odposlechnutých informací byly jakkoliv zneužity. Apple je sbírá pro kontrolu a vylepšování Siri a zaměstnanci kteří s nimi pracují jsou přísně prověřováni. Přesto by řadě uživatelů jistě nebyla nadšená představou, že jejich soukromí někdo poslouchá. Konkurence od Googlu nebo Amazonu používá stejné metody ověřování vlastností svých algoritmů, avšak umožňuje se z tohoto programu odhlásit.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.