Zdroj: wikimedia.org

Pražané nově uvidí v aplikacích PID Lítačka, IDOS či Mapy Google aktuální polohu tramvají

Znáte situaci, kdy s malým zpožděním dorazíte na zastávku městské hromadné dopravy, ale nemáte ani tušení, zda vám spoj už ujel, anebo nakonec přeci jen za chvíli přijede, protože se někde zpozdil? Jde o nepříjemnou situaci, a není proto divu, že řada cestujících (zejména z větších měst) se dožaduje nějakého řešení. A zatímco v Brně i Ostravě je už nějaký ten pátek možné sledovat aktuální polohu tramvaje, v Praze prozatím podobná služba chyběla (rok však byla dostupná již pro vozy metra a autobusy).

Každopádně Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se od ledna 2021 rozhodl situaci změnit. Také Pražané tak budou moci ve svém mobilním telefonu jednoduše a rychle vyhledat polohu konkrétní tramvaje. Informaci o tom, kde se daná tramvaj nachází, lze přitom zjistit hned v několika aplikacích: PID Lítačka, IDOS, Mapy Google a v aplikaci Jízdní řády (od Seznamu). Kromě toho je stejná služba dostupná i na webu mapa.pid.cz.

Aby bylo možné podobnou službu cestujícím nabídnout, musel DPP namontovat do všech svých 838 tramvají přijímače pro přenos signálu navigačního systému. Co se týče technické stránky celého projektu, PID (Pražská integrovaná doprava) na svém twitterovém účtu vysvětlila: „Tramvaje posílají do systému zprávy při vyhlášení zastávky a průjezdu zastávkou s inframajákem. Vyhodnocení dat budeme ještě ladit, zároveň by tramvaje měly být vybaveny novějším systémem GNSS, který bude posílat přesnou polohu, navíc častěji.“

Celý projekt je prozatím ve fázi testování, každopádně do ostrého provozu se dostane již v průběhu ledna. Již nyní však aplikace zobrazují aktuální polohu tramvaje i čas příjezdu. Kromě těchto informací se cestující dozví také odhadovanou dobu čekání.

Zdroje: praguemorning.cz, czechcrunch.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.