Zdroj: tisková zpráva

Pražský inovační maraton #NakopniPrahu zná vítěze, vyhrál projekt zaměřený na zlepšení života seniorů

Dnešní dobu můžeme označit dobou inovací. Ty nemusí vždy nutně přicházet z dílen velkých mezinárodních korporací, ale také od běžných lidí. To dokázal i první ročník akce nazvané #NakopniPrahu. Soutěž, která připomínala populární setkání tvořivých techniků hackatlon, probíhala od prosince minulého roku a do jejího finále se probojovalo osm týmů, jejichž projekty by měly dle odborné poroty největší přínos pro život Pražanů.

Finálové klání proběhlo v neděli 14. června 2020 v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) a mělo podobu prezentací konečné podoby projektů jednotlivých tvůrčích týmů. Projekty zpracovávaly výzvy rozdělené dle témat na: městská data, vizuální smog, zeleň a voda ve městě, sousedské vztahy, bezdomovectví, zdravý životní styl nebo vzdělávání.

Vítězem prvního ročníku byl odbornou porotou vybrán Superhero Senior, který spadá do portfolia neziskové organizace Seniorem s radostí. Projekt podporuje plnější a šťastnější život seniorů skrze webovou aplikaci. Ta je vytvořená tak, aby byla pro seniory snadno ovladatelná, podporovala jejich sociální vazby a intelektuální činnost. „Cílem našeho projektu je zajistit dostatečnou aktivizaci, socializaci a bezpečí i v okamžiku, kdy senior nemá možnost vyjít ven z bytu, nemocničního pokoje či domova seniorů,“ říká Jana Najbrtová z vítězného týmu a dodává: „Zajištění těchto potřeb prokazatelně zlepšuje psychický a zdravotní stav starších občanů. Následně snižuje náklady na zdravotní péči.“ Vítězný tým si z rukou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba převzal šek na 50 000 korun, jež budou použity na realizaci projektu.

Na druhém místě se umístil projekt Sagitta, který se zaměřuje na zlepšení výuky umělé inteligence na středních školách, týmu Kasiopea. Na třetím místě skončil tým Koblížci s projektem Knihy pro Prahu. Služba zapůjčuje seniorům bezplatně elektronické čtečky, vytváří tak pro ně jednodušší přístup ke knihám a zároveň je učí novým technologiím. I tyto projekty získaly od města finanční příspěvky na realizaci.

„Praha musí inovovat a participace veřejnosti je zásadní. Inovační maraton #NakopniPrahu představuje jedinečný způsob, jak získat pro město to nejlepší,“ říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib a dodává: „Projekty, které zvítězily – seniorské a vzdělávací, reagují na aktuální problémy, které Prahu trápí.“

Zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.