Přerušení provozu na letišti Gatwick za pomoci dronu mohl mít na svědomí některý ze zaměstnanců, tvrdí policie

Prožití loňských Vánoc ovlivnila tisícům lidí nepříjemná událost. V bezprostřední blízkosti londýnského letiště Gatwick se objevil dron. Jeho přítomnost poznamenala na několik dní dopředu provoz na letišti. To muselo na dobu 33 hodin zcela přerušit přílety a odlety letadel a odhaduje se, že události s tímto výpadkem spojené zasáhly do života 140 000 cestujících.

Případ je stále vyšetřován a Sussexská policie, která má případ na starosti, nyní dospěla k prvním výsledkům vyšetřování. Podle BBC, která má zdroje přímo na letišti i uvnitř policejního sboru, je jasné, že pilot dronu věděl, co se děje na letišti v době jeho manévrů. A to jak prostřednictvím videozáznamu ze samotného dronu, tak možným odposlechem rádiové komunikace zaměstnanců v rámci letiště.

Dron, který byl k této operaci použitý, byl navíc vybraný tak, aby jej nedetekoval systém DJI Aeroscope Drone, tedy systém, který byl v té době na letišti testovaný. To by naznačovalo, že pilot dronu byl dobře obeznámený se systémy letiště. Jednou z vyšetřovacích verzí je, že se mohlo jednat o jednoho nebo více zaměstnanců letiště.

Vyšetřování incidentu, se od počátku příliš neposunulo a to ani když bylo vyšetřovatelům umožněno čerpat neomezený rozpočet a na informace vedoucích k dopadení pachatele byla vypsána odměna ve výši 50 000 liber. Podle odhadů policie bude snaha identifikovat pachatele a objasnit celou událost ještě řadu měsíců pokračovat.

Gatwick stejně jako řada dalších evropských letišť po incidentu zvýšili protidronovou ochranu. Nově by systémy například měly umět drony přesně stopovat, což by mělo usnadnit detekci místa odkud vyletěli. To se bohužel v případě vánočního incidentu nestalo.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.