Prezident Trump má jasno, hlavním viníkem víkendových střeleckých útoků jsou videohry

O víkendu otřásly spojenými státy krátce po sobě dva útoky na civilní obyvatelstvo, při kterých byli na veřejných místech zastřeleny desítky lidí. V obou případech byli pachateli útoků bílí muži, z nichž jeden před útokem napsal jakýsi manifest, ve kterém psal, že svým činem chce ukázat, že cizinci, především tedy Hispánci nejsou v USA vítaní.

Stejně jako u podobných tragédií, jež se odehráli v minulosti zločin odsoudili všichni politici, což je naprosto pochopitelné. A stejně jako v předchozích případech měla řada z nich jasno kdo je hlavním viníkem celého incidentu – počítačové hry. Podle prezidenta Trumpa jsou hlavním viníkem střelby, a to především tím, že vytváří kulturu, jež oslavuje násilí. Žádný konkrétní titul nejmenoval.

Hry byly z podněcování k násilí opakovaně obviňovány už v minulosti. Na mušku kritiků se dostal Counter-Strike, série Call of Duty nebo Grand Theft Auto. Trump několikrát v minulosti obvinil počítačové hry z podněcování k násilí při některých incidentech.

O podílu počítačových her na podobných útocích se mluví delší dobu. Jejich kritici většinou mluví o tom, že se útočník nechal inspirovat nebo si chtěl to, co hrál na počítači vyzkoušet ve skutečnosti. Počítačové hry, respektive jejich hráči byly podrobeni řadě psychologických testů a ty žádnou souvislost mezi hraní počítačových her a zvýšenou agresivitou neprokázali.

Naopak se ukázalo, že většina pachatelů žila v neúplných rodinách, zažili v dětství domácí násilí nebo zneužívání. K tomu je třeba připočíst některé další faktory jako je hůře dostupná zdravotní péče v USA (včetně psychiatrie) a snadno dostupné zbraně. Nebezpečí posledně jmenovaného dokládá druhý sobotní útok v Daytonu ve státě Ohio. Útočník měl při něm neprůstřelnou vestu a poloautomatickou pušku se speciálními prodlouženými zásobníky na 100 nábojů. Vše sehnal legálně.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.