Zdroj: pixabay.com

Prezident Trump potvrdil, že USA podnikly kybernetický útok namířený na ruské trolly

O tom, že světová síťová infrastruktura je částečně bojištěm, na němž své síly měří i jednotlivé státy, není pochyb. To, že většina vyspělých zemí má v rámci armády či jiných bezpečnostních složek speciální oddělení orientovaná na kybernetické hrozby, není žádným tajemstvím. Málokdy však některý ze států potvrdí, že by tyto instituce samy útoky prováděly.

Diplomatické mlčení v této oblasti nyní prolomil americký prezident Donald Trump, když vůbec poprvé v historii přiznal, že USA provedly útok namířený proti Agentuře pro internetový výzkum (IRA), ruské státní instituci známé pod neoficiálním názvem trollí farma. K útoku, který byl úspěšný a pomohl rozbít (nebo minimálně zpomalit) dezinformační kampaň, došlo v roce 2018.

Trump v rozhovoru pro washingtonpost.com prohlásil, že o útoku věděl a dal k němu svolení. Dodal, že na rozdíl od svého předchůdce dokázal proti kybernetickým hrozbám aktivně bojovat. Jak upozorňuje WP, Trumpovo tvrzení je nepřesné, protože Obama minimálně na diplomatickém poli proti těmto praktikám bojoval a opakovaně přímo označil Rusko za jejich původce.

Kybernetická bezpečnost je před blížícími se prezidentskými volbami v USA velké téma. Podle názorů řady odborníků ovlivnili ruští trollové a hackeři minulé prezidentské volby naprosto bezprecedentním způsobem, a to hned v několika oblastech. Dokázány jsou dezinformační kampaně na sociálních sítích, které pomáhaly (de)formovat názor řady voličů.

Samostatnou kapitolu bezpečnosti je pak samotný volební systém. Hackeři, kteří chtějí zájmy USA poškodit, jsou si vědomi toto, že jej není nutné ovládnout nebo ovlivnit celý. Stačí jej znevěrohodnit v očích voličů.

Zdroj: theverge.com