Foto: Wikimedia

Při hašení požáru katedrály Notre Dame pomáhaly drony DJI

Pondělní noc byla pro hasičské sboryPaříži i blízkém okolí velmi náročná. Při požárů světoznámé památky, katedrály Notre Dame, zasahovaly stovky hasičů. A nedílnou součástí tohoto zásahu se staly také drony. Ostatně jeden z nich pořídil dnes již téměř ikonickou fotografii zhroucené střechy katedrály z nadhledu.

Hlavním úkolem dronů DJI Mavic Pro a Matrice M210 však nebylo fotografování pro média, ale pomoc při samotném zásahu. Drony totiž přinášely velitelům celé akce nedocenitelný obrazový materiál, díky kterému mohli rozhodovat kde a jakým způsobem budou historickou budovu hasit a kde je jejich zásah nejnutnější. Podle dostupných informací nepoužívali hasiči při požáru termokamery.

Na celém případu je trochu kuriozní to, že piloti dronů nebyli přímo hasiči, ale zaměstnanci ministerstva vnitra a kultury. Hasiči totiž doposud dronovou jednotku neměli k dispozici, avšak dobrá zkušenost posledních dní zřejmě povede k tomu, že se v rámci hasičského sboru podobná jednotka vytvoří. Hasiči by je mohli nasazovat nejen při požárech, ale také při dalších náročných misích.

Hasiči a další složky pořádkových a záchranných složek mají k použití dronů na území Paříže výjimku, dronové lety jsou totiž na většině území francouzské metropole zakázané. Použitá je přitom technologie geo-fence, na kterou reaguje většina pokročilých dronů tím, že ani nevzlétnou. V případě, že chce nějaký pilot létat musí požádat o speciální výjimku.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.