Příběh značky: Samsung

Připravili jsme pro vás nový seriál s názvem Příběh značky, který vám každý týden přinese příběh světoznámé technologické společnosti – její začátky, čím se nejvíce zapsala do historie nebo jaká je její současnost. První „výkop“ patří jihokorejskému technologickému a elektronickému obrovi Samsungu, o kterém v naší novinkové sekci píšeme nejvíce v souvislosti se smartphony, případně s čipy nebo televizory, jeho začátky však s technologiemi nebo elektronikou neměly vůbec nic společného.

 

Založení Samsungu

Vše začalo takřka přesně před 81 lety, kdy obchodník Byung-chull Lee založil 1. března roku 1938 ve městě Tegu malou společnost s názvem Samsung  Sanghoe, která se zabývala prodejem potravin (např. sušenými rybami nebo nudlemi) a jejich dovozem do zahraničí, např. do Číny. Firma, jejíž název v překladu do češtiny zní Tři hvězdy, prosperovala a o devět let později svou hlavní kancelář přestěhovala do Soulu. Když v roce 1950 vypukl konflikt, který do historie vešel jako Korejská válka, otec-zakladatel byl nucen kvůli obsazení Soulu severokorejskou armádou z města utéct a přesunout byznys do Pusanu.

Po skončení války v roce 1953 se začal soustředit na industrializaci země (v té době pět let existující pod názvem Korejská republika), prostřednictvím níž chtěl nastartovat poválečnou ekonomickou obnovu. Stejného roku tak např. založil společnost na výrobu cukru Cheil Jedang a o rok později v Tegu firmu Cheil Mojik, která postavila v té době největší továrnu na výrobu vlny v zemi. I díky vládním protekcionistickým opatřením, které podporovaly domácí konglomeráty (tzv. čeboly), se Samsungu dařilo, a tak si mohl dovolit expandovat do dalších oblastí, např. do pojišťovnictví, maloobchodu nebo cenných papírů.

 

Elektronika jako hlavní oblast podnikání

Zlom pro Samsung přichází koncem 60. let, kdy se rozhodl vstoupit na pole elektroniky. Za tímto účelem vytvořil několik divizí, např. Samsung Electronics Devices, Samsung-Sanyo Electronics nebo Samsung Electric Industries (nynější Samsung Electronics) a postavil výrobní závod ve městě Suwon, nacházejícím se několik desítek kilometrů od Soulu. Prvním elektronickým výrobkem společnosti se stal v roce 1970 černobílý televizor P-3202, který vyrobila divize Samsung-Sanyo Electronics. Novinka měla úspěch a zhruba do poloviny 70. let vyrobil počínající elektronický obr přes milion kusů černobílých televizí. V roce 1977 zahajuje produkci barevných televizorů i jejich vývoz do zahraničí.

Dalšími důležitými milníky byly roky 1979, kdy Samsung koupil společnost Korea Semiconductor, zabývající se výrobou polovodičů, a rok 1980, kdy došlo k akvizici firmy Hanguk Jeonja Tongsin, díky níž pronikl do oblasti telekomunikačního hardwaru. Prvními produkty byly rozvodné desky.

V 80. letech se Samsung definitivně posouvá do pozice jednoho z největších elektronických i technologických obrů. K tomu mu pomáhá založení dvou výzkumně-vývojových institucí, které se zabývají výzkumem a vývojem polovodičů, elektroniky, optické telekomunikace, síťové architektury, nástrojů pro genetické inženýrství, nanotechnologie apod., vyrobení již 10 mil. černobílých televizí a 20 milionů barevných, založení první zahraniční výrobní pobočky (v Portugalsku), vyrobení prvního mobilního telefonu (SH-100 v roce 1988)  nebo dokončení vývoje světově nejmenšího a nejlehčího videorekordéru na 4mm pásky.

 

LCD displeje, paměťové čipy a televizory hlavními artikly

https://1gr.cz/imgs/mob_prakticky/A000303_SCHM210_N.JPGV 90. letech se Samsung začíná soustředit na výrobu paměťových čipů (dnes je mimochodem v této oblasti světovou jedničkou), LCD obrazovek (v roce 1998 dosahuje největšího podílu na globálním trhu s monitory s displejem TFT-LCD) nebo průmyslových robotů. Kromě toho v první polovině dokončuje vývoj systému pro mobilní telefony. V druhé polovině si připisuje několik světových prvenství – např. vyvíjí první SDRAM paměťový čip o kapacitě 128 MB nebo první 128MB flash čip, uvádí na trh první mobilní telefon s integrovaným přehrávačem MP3 (SCH-M210), startuje výrobu prvního digitálního televizoru (a dokončuje vývoj televizoru s úplně plochou obrazovkou) nebo dokončuje vývoj prvního 30palcového TFT-LCD monitoru.

V novém tisíciletí pak Samsung přináší světu další inovace, jako např. nejtenčí televizor nebo první oboustranný LCD displej, a vedle toho dokončuje vývoj první 50nm 16GB NAND flash paměti a brzy poté 40nm 32GB NAND flash paměti nebo 50nm 1GB SDRAM paměti.

Speciální zmínku si zaslouží zařízení Samsung SPH-i300 z roku 2001, hybrid kapesního počítače a telefonu, který je, technicky vzato, možné považovat za první smartphone v historii. Nabízel barevný dotykový displej s rozlišením 240×160 a 256 barvami, běžel na systému Palm OS 3.5, disponoval vnitřní pamětí s kapacitou 8 MB a podporou mobilního internetu nebo hlasové komunikace. Prodával se jen v USA, a to za 499 dolarů. Zařízení jako by předznamenalo smělý nástup plnohodnotných smartphonů Samsungu o pár let později.

 

Smartphonový obr

 

https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/7a9882add40c11958f76db5cd44ad526-480-80.jpgNa konci minulého desetiletí, v roce 2009, přichází další důležitý milník – Samsung na trh uvádí svůj první smartphone postavený na systému Android s názvem Samsung GT-I7500 Galaxy. Do vínku dostal např. AMOLED displej s úhlopříčkou 3,2 palců a rozlišením 320×480, procesor ARM11 na frekvenci 528 MHz a digitální signální procesor s frekvencí 256 MHz, 128 MB RAM, 8 GB vnitřní paměti, 5MPx fotoaparát s bleskem či kapacitu baterie 1500 mAh a konkrétně softwarově běžel na Androidu 1.5 Cupcake. Tento telefon byl přelomovým i proto, že název Galaxy se stal zastřešující řadou všech dalších smartphonů a tabletů Samsungu.

Samsungu se na poli smartphonů začíná rychle dařit a v roce 2012 se stává jejich největším výrobcem na světě, když z trůnu sesazuje v té době s potížemi se potýkající Nokii, která mobilnímu trhu vládla od roku 1998. K úspěchu přispěly velkou měrou první modely řad Galaxy S a Note. První model řady Galaxy S se na trh dostal v roce 2010, první zástupce druhé uvedené řady o rok později. Hlavně první Galaxy Note, celým názvem Samsung Galaxy Note N7000, působil jako zjevení – měl na tu dobu obrovskou úhlopříčku displeje 5,3 palců (Galaxy S, plným jménem Samsung I9000 Galaxy S, dostal do vínku tehdy vcelku standardní velikost čtyři palce). Oba telefony nabídly špičkový displej typu Super AMOLED, vysoký výkon díky dvoujádrovému čipu Exynos (Galaxy Note běžel na Exynosu 4, Galaxy S na Exynosu 3) a špičkovou výbavu (exceloval zejména fotoaparát). O tom, že Samsung se jimi „trefil do černého“, svědčí i to, že prvně jmenovaného se za měsíc a půl v USA prodalo milion kusů, druhý na stejnou metu potřeboval měsíce dva.

Samsung sedí na trůnu smartphonového krále i po sedmi letech. Podle výzkumné firmy Gartner činil loni jeho tržní podíl 19 %, a i když se jedná meziročně přibližně o 8% pokles, stále má na druhý Apple poměrně bezpečný náskok 5,6 procentního bodu. Konkrétně prodal přes 295 mil. smartphonů, Apple zhruba 209 milionů (a třetí Huawei necelých 203 milionů). Pro zajímavost: celkem se loni prodalo více než 1,5 mld. telefonů.

4. nejcennější globální značka

Velmi důležitým byl pro Samsung rok 2014, kdy na trh uvedl např. světově první zakřivený televizor s UHD rozlišením a úhlopříčkou 105 palců, první smartphone se zakřiveným displejem na světě Galaxy Note Edge nebo chytré hodinky Gear S, první nositelné zařízení s podporou sítě 3G. Důležitý byl i proto, že společnost tehdy koupila firmu SmartThings, zabývající se vývojem platformy pro Internet věcí.

V posledních letech se Samsung věnuje zejména vývoji a rozvoji umělé inteligence (např. v podobě hlasového asistenta Bixbyho), chytré domácnosti, autonomních technologií nebo Internetu věcí (do vývoje a výzkumu tohoto odvětví investoval jen předloni 14 mld. dolarů). V neposlední řadě  nezanevřel na akvizice – koupil např. společnosti YESCO, Dacor, Viv Labs nebo HARMAN.

Nejdůležitější součástí konglomerátu je již mnoho let společnost Samsung Electronics, kterou vede syn zakladatele Kun-hee Lee a která „dělá“ do pro byznys Samsungu klíčových oblastí, tedy do spotřební elektroniky a polovodičů. V současnosti pro ni v 73 zemích světa pracuje přes 320 tisíc zaměstnanců a tvoří tak zhruba čtyři pětiny celkového počtu zaměstnanců konsorcia. Kromě toho má Samsung Electronics po celém světě 35 vývojově-výzkumných center.

Podtrženo, sečteno, Samsung je dnes jedním z nejvýznamnějších technologických a elektronických obrů a jednou z největších globálních společností – o tom mimo jiné svědčí fakt, že hodnota značky loni činila přes 92 mld. dolarů a byla tak 4. nejcennější za Amazonem (s hodnotou téměř 151 mld. dolarů), Applem (zhruba 146 mld. dolarů) a Googlem (121 mld. dolarů). Produkty Samsungu se staly v průběhu let synonymem pro špičkovou kvalitu a inovace a není důvod nevěřit, že tomu tak bude i v letech následujících.