Foto: Pixabay

Přibývá starších uživatelů TikToku, chtějí se vzepřít věkovým stereotypům

Sociální síť TikTok, která je považována za virtuální hřiště teenagerů, používá stále více starších uživatelů. Chtějí se tak vzepřít stereotypům o technofobiích a slabostech starších osob.

Výzkum ukázal, že přibývá účtů uživatelů starších 60 let s miliony sledujících. Starší uživatelé TikToku využívají platformu k prezentaci své energie a činorodosti a přepisují očekávání, jak by se starší lidé měli na sociálních sítích i mimo ně chovat. „Tito starší lidé se na TikToku stali úspěšnými tvůrci obsahu v rámci silného kontrakulturního fenoménu, v němž starší osoby skutečně zpochybňují stereotypy stáří tím, že přijímají nebo dokonce oslavují svůj vysoký věk,“ uvedl Dr. Reuben Ng, odborný asistent na Yaleově univerzitě a autor článku „Not Too Old for TikTok.“

Zajímavé je, že většina starších uživatelek TikToku jsou ženy, které „se urputně brání běžným stereotypům o starších ženách jako o pasivních, mírných a slabých, namísto toho se prezentují jako divoké nebo dokonce vulgární,“ uvedl Ng.

Obrovský dosah těchto uživatelek TikToku má potenciál měnit negativní věkové stereotypy, které se na sociálních sítích šíří. „Existují značné důkazy, že mezi mladými lidmi na sociálních sítích převládají stereotypy týkající se věku,“ řekl Ng. Tyto předsudky dosáhly svého vrcholu během pandemie COVID-19, během níž byl smrtící virus označován za „odstraňovač boomerů.“

„Chceme-li skutečně změnit postoje a zbavit se negativního vnímání stárnutí, musíme vidět mnohem rozmanitější zobrazení. Sociální média jsou k tomu ideální platformou, která může obecněji poukázat na ageismus,“ uvedla Emma Twyningová, ředitelka komunikace v britském Centru pro lepší stárnutí.

Zdroj: theguardian.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.