Foto: ABC News

Příslušník Národní gardy, který na Discordu vyzradil americká vojenská tajemství, půjde na 16 let do vězení

Jack Teixeira, příslušník Letecké národní gardy státu Massachusetts obviněný z vyzrazení utajovaných vojenských tajemství na platformě Discord, se přiznal. Podle deníku New York Times dvaadvacetiletý mladík v pondělí stáhl své prohlášení o nevině a souhlasil s trestem odnětí svobody na 16 let. Pokud by šel k soudu a prohrál, hrozilo by mu až 60 let za mřížemi.

U bostonského federálního soudu se Teixeira přiznal k šesti bodům obžaloby z “úmyslného uchovávání a předávání informací o národní obraně” podle zákona o špionáži. Federální úřady zatkly letce loni v dubnu v domě jeho matky. Příslušník Národní letecké gardy je obviněn z toho, že koncem roku 2022 sdílel utajované dokumenty na Minecraftovém Discord serveru. Zveřejněné soubory obsahovaly informace o válce na Ukrajině (včetně podrobností o vojenském vybavení a pohybech ruských a ukrajinských jednotek), i o ruských pokusech získat další zbraně z Egypta a Turecka. Obsah se nakonec objevil i na serverech 4chan a Telegram.

Žalobci uvedli, že se nenašli důkazy o úmyslných špionážních motivech, ani neobvinili Teixeiru z toho, že by jednal jako whistleblower po vzoru Edwarda Snowdena. Místo toho dospěli k závěru, že Teixeira chtěl zapůsobit na své online přátele. Podle deníku New York Times jeden z vysokých představitelů federálních orgánů činných v trestním řízení v anonymním rozhovoru pro list uvedl, že ministerstvo spravedlnosti by nesouhlasilo se snížením trestu, kdyby odhalilo vyloženě špionážní motivy.

Zdroj: www.engadget.com