Přistání izraelské sondy Berešit na Měsíci se nezdařilo

Izraelská nezisková organizace SpaceIL oznámila, že její kosmická sonda Berešit při pokusu o přistání na Měsíci kvůli technickým závadám havarovala. Společnost usilovala o to, stát se prvním soukromým subjektem v historii, která s lunární modulem měkce přistane na povrchu Měsíce. To se dosud podařilo jen třem zemím – USA, Rusku a Číně.

Živý přenos z přistání sledoval také premiér Benjamin Netanjahu, který vyjádřil naději, že  Izrael ve své snaze uspěje za dva nebo tři roky.

Berešit je hebrejské slovo pro zrození a může se překládat i jako obrat „na začátku“. Než se sonda dostala na Měsíc, urazila vzdálenost zhruba 6,4 milionů km. Tým organizace zveřejnil fotografii sondy ve výšce asi 22 km nad měsíčním povrchem ve chvíli, kdy k němu zahájila finální sestup.

Postavení sondy stálo v přepočtu zhruba dvě a čtvrt miliardy korun a finančně na ni přispěli soukromí dárci i sám šéf organizace SpaceIL Morrris Kahn, který věnoval v přepočtu přes 900 mil. korun, a jako partner se do projektu zapojila státem provozovaná společnost Israel Aerospace Industries. I když náklady byly nakonec vyšší, než se počítalo, projekt stál jen zlomek toho, kolik na takové počiny vynaložila např. americká vláda (zde se jedná o miliardy dolarů).

Modul vynesla do vesmíru v únoru jako sekundární náklad raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a jeho let k Měsíci trval téměř sedm týdnů.

 

Zdroj: cnbc.com