Zdroj: spacex.com

Příští týden se přepíše historie kosmonautiky, přípravy na první pilotovaný let Crew Dragon vrcholí

Příští týden se nesmazatelně zapíše do historie kosmonautiky a podle některých začne psát novou éru dobývání vesmíru. K mezinárodní kosmické stanici ISS se poprvé podívá lidská posádka na palubě vesmírné lodi postavenou a provozovanou soukromou vesmírnou společností. Tento projekt bude mimo jiné znamenat vyvrcholení spolupráce mezi společností SpaceX a agenturou NASA.

Pokud bude projekt úspěšný, bude znamenat nejen vesmírnou soběstačnost pro USA (poslední posádkový let USA proběhl v roce 2011, od té doby využívají Američané služeb ruských raket), ale také důkaz připravenosti soukromých vesmírných společností v oblasti dopravy lidí do vesmíru. Tím se pro ně otevře nové obrovské pole možností v oblasti vesmírného podnikání.

Samotné vedení NASA pokrok i s kapitalizací vesmírného programu vítá. Svoji roli vidí v tom, že „vesmírný průmysl“ pomáhá budovat už 50 let a je na čase jej zpřístupnit soukromému sektoru, který navíc bude daleko pružnější v řešení. Navíc díky soukromému programu NASA ušetří peníze amerických daňových poplatníků. Soukromé vesmírné společnosti by se mohly věnovat nejen přepravě profesionálních posádek, ale ve větší míře také vesmírnému turismu, svůj program má tímto směrem namířený i SpaceX. Další rozvoj potom přinese také program Artemis s cílem vybudovat struktury na Měsíci a v jeho blízkém okolí.

První let posádky v soukromé lodi Crew Dragon by se měl podle plánu uskutečnit 27. května v 22:33 hodin našeho času. Posádku kabiny, která si odbude svoji premiéru, bude tvořit dvojice astronautů Robert Behnken a Douglas Hurley.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.