Foto: se svolením Samsung

Proč je chytrá pračka lepší než ta klasická?

Pračka je nedílnou součástí každé domácnosti a pravděpodobně nikdo z nás si už neumí život bez ní představit. Proč si ale praní ještě více neusnadnit, když nám to moderní technologie umožňují? Slyšeli jste už o chytrých (tzv. smart) pračkách? Pokud ne, v tomto článku vás s nimi seznámíme. Dozvíte se tak o všech výhodách, které oproti klasickým spotřebičům nabízejí.

Co dělá chytrou pračku chytrou

Na rozdíl od běžných spotřebičů se ty s přídomkem smart vyznačují řadou tzv. chytrých funkcí a podstatně širšími možnostmi ovládání. Chytré pračky tak můžete velmi jednoduše ovládat pomocí dotykového displeje, ale také na dálku pomocí smartphonu, tabletu či chytrých hodinek. Často lze využít i hlasového asistenta. Vzájemná komunikace mezi spotřebičem a chytrým zařízením se odehrává přes Wi-Fi a přidruženou aplikaci, kterou je nejdříve potřeba do mobilu (nebo jiného zařízení) stáhnout. Některé modely lze na krátkou vzdálenost ovládat i pomocí NFC.

Díky aplikaci můžete pračku nejen zapnout například z práce, ale můžete ji na dálku i ovládat. Aplikace zároveň umožňuje snadno a přehledně sledovat spotřebu energie či vody, vaše statistiky a lze pomocí ní i velmi jednoduše identifikovat případné problémy a technické potíže (v případě problémů pomocí aplikace jednoduše kontaktujete servis). Přes Wi-Fi lze také stahovat nové prací programy, přičemž jejich nabídka bývá velmi často aktualizována.

Čím vás kromě zajímavých funkcí ještě překvapí

Jak jsme se již zmínili výše, chytré modely nabízí podstatně více funkcí než klasické automatické pračky. Na výběr tak máte nejen z celé řady programů, ale pokud si nejste s volbou nejvhodnějšího programu jisti, pračka vám ochotně poradí. Kromě toho nabídne i celou řadu dalších tipů, jak efektivně a šetrně prát. Do chytré pračky často není před každým praním ani potřeba přidávat prací prostředek a aviváž. Zásobníky jednoduše stačí naplnit jen jednou za čas a pračka při každém praní sama odebere jen tolik prostředku, kolik je potřeba.

Velkou výhodou je i to, že většina modelů chytrých praček je opatřena bezpečnostními čidly (systém Aqua Stop). I pokud ji proto zapnete například z práce, můžete mít i v případě poruchy jistotu, že se nevrátíte do vytopeného bytu. Pračka totiž v případě netěsnosti přívodní hadice sama uzavře přívod vody.

Na co se při výběru zaměřit?

V případě chytré pračky platí v podstatě totéž, co při výběru klasického spotřebiče. Zohlednit byste měli zejména velikost (kapacitu), energetickou třídu, hlučnost (smart pračky jsou obvykle podstatně tišší než běžné modely), způsob plnění (přední či vrchní) a například i možnost její kombinace se sušičkou.

U chytrých spotřebičů vás však čeká ještě důležitá otázka ohledně chytrých funkcí. V tomto případě je potřeba si odpovědět na otázku, jaké a kolik z nich skutečně využijete. Úměrně počtu funkcí totiž obvykle roste i cena spotřebiče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.