Foto: se svolením Waldera

Proč je topení peletami výhodné?

Rostoucí ceny energií přiměly řadu lidí k úvahám nad dalšími alternativami. Co se týče vytápění, zajímavým řešením jsou dřevěné pelety. Jde o malé válcovité granule o průměru 6–8 milimetrů a délce zhruba 4 cm, které se vyrábějí lisováním odpadu při zpracování dřeva. Jde tedy o čistý přírodní produkt bez přidaných chemických pojiv. Na spalování je ideální peletový kotel nebo kamna.

Mezi největší výhody topení peletami patří čistota, snadná manipulace, nenáročná obsluha a automatické vytápění. Na rozdíl od dřeva u nich pochopitelně odpadá nutnost štípání polen, ale také není nutné myslet na přikládání do kotle či jeho vymetání. Pelety je potřeba jen jednoduše nasypat do zásobníku peletového kotle nebo kamen, poté si již kotel poradí sám. Umí se automaticky zapálit a vypnout. Na základě předem nastavené teploty si také pomocí šnekového nebo pneumatického dopravníku automaticky doplňuje palivo, a dokonce dochází i k automatickému čištění. Obsluha je tedy velmi vhodná i pro seniory nebo ženy. Chod kotle lze navíc řídit dálkově pomocí aplikace.

Náklady na vytápění peletami přitom nejsou nijak vysoké. Patří naopak mezi jedny z nejnižších. Rodinný dům lze peletami vytopit zhruba za 20–30 tisíc korun ročně (cena ale samozřejmě závisí na velikosti a parametrech domu či na tom, zda hodláte pelety využívat i pro ohřívání vody). Nízkoenergetické domy lze nicméně ročně vytopit i do 10 tisíc korun.

Pokud se pro vytápění peletami rozhodnete a chcete maximálně ušetřit, doporučujeme vám nakupovat po skončení topné sezony (na jaře a v létě), protože v tuto dobu výrobci pelet nabízejí sezónní slevy. Pelety tak můžete pořídit až s 20% slevou. Pozor však dávejte na nekvalitní levné pelety. Jejich výhřevnost totiž není tak vysoká, proto jich bude nutné spálit více a vy výsledku neušetříte. Kvalitní pelety poznáte podle certifikátu ENplus, nejvyšší kvalitu pak zaručují pelety ENplus A1.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.