Foto: Unsplash

Prodeje počítačů strmě padají

Prodej osobních počítačů vázne již několik měsíců, v posledních týdnech ale došlo k ještě výraznějšímu zhoršení. Podle odhadů společností Canalys i IDC klesly celosvětové dodávky počítačů v prvním čtvrtletí 2023 meziročně o 29–33 %. Zajímavé je, že výrazný propad zaznamenávají všechny hlavní značky. Druhé HP vyvázlo s relativně dobrým 24procentním poklesem dodávek, zatímco čtvrtý Apple zažil nejvýraznější pokles o více než 40 %. ASUS, Dell a Lenovo zaznamenaly zhruba 30procentní pokles.

Proč se to děje? Vysvětlení je nasnadě – zákazníci nechtějí nakupovat osobní počítače v turbulentní ekonomice a době výrazné inflace. Navíc řada z uživatelů si nový počítač koupila v době pandemie, tudíž ještě stále nepotřebují nový stroj.

Proč se Apple potýká s většími problémy než jeho konkurence, není jasné. Nicméně vzhledem k tomu, že se zaměřuje na trh vyšší třídy, je zranitelnější i vůči špatným ekonomickým podmínkám.

Analytici však jsou optimističtí. Společnost Canalys se domnívá, že se jedná o nejhorší pokles, který trh s osobními počítači v roce 2023 zaznamená. Oživení se očekává již v druhé polovině roku 2023. Staré počítače čeká modernizace, včetně Chromebooků ve školách, a podniky budou aktualizovat na systémy Windows 11.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.