Zdroj: Tisková zpráva

Program #NakopniPrahu zná své finalisty, porota vybrala 11 nejlepších projektů

Moderní technologie a inovace zasahují nejen uživatele coby jedince, ale také celé systémy, a to včetně měst. O konceptu chytrého města se mluví poměrně dlouho, a to i v souvislostí s řadou sídel v České republice. A to, že zajímavé inovace mohou pocházet od samotných obyvatel, ví i úředníci z Magistrátu hlavního města Prahy a rozhodli se je podpořit vyhlášením programu #NakopniPrahu.

Program byl vyhlášen v prosinci loňského roku a tento týden vybrala odborná porota z přihlášených celkem 11 finalistů, kteří se utkají o první tři místa, jež získají finanční odměnu a příslib maximální podpory ze strany města. Oproti původnímu plánu proběhlo představování finalistů formou videokonference.

„Do finálového kola jsme nakonec vybrali 11 týmů místo plánovaných deseti. Kreativita a inovace však nechyběly ani těm ostatním a rádi bychom některé z nich podpořili v budoucnu. Nejvíce týmů zaujala témata využití městských dat, sousedské vztahy a péče o zeleň, což jsou problémy v současné situaci o to aktuálnější. Těším se, že je finalisté v příštích měsících dotáhnou k funkčnímu prototypu,“ řekl Jaromír Beránek, předseda Výboru pro IT a Smart City Zastupitelstva hlavního města Prahy.

11 finalistů #Nakopni Prahu a jejich projekty

  • Tým 3plus1 přišel s projektem systému pro evidenci legální reklamy, který by umožňoval centrálně evidovat legální reklamu.
  • Tým Greenwitch připravil projekt na využití podzemního vedení v Praze. Projekt by pomocí moderních technologií a softwaru upravil vedení městských technických sítí, aby byly efektivnější a méně náročné na opravy.
  • Tým Kasiopea představil projekt vzdělávacího portálu Sagitta, na kterém by se interaktivním způsobem v češtině vyučovalo programování.
  • Tým Koblížci je autorem projektu Knihy na Prahu, který reaguje na aktuální situaci a umožnil by dovážení knih z knihoven seniorům.
  • Tým MPGA přivedl k životu projekt Zazelenej Prahu, který by pomáhal majitelům budov s tvorbou zelených fasád v Praze.
  • Tým Plant Control má projekt Systém chytrých závlah. Pomocí implementace chytrých řídicích jednotek by optimalizoval nakládání s vodou při zavlažování.
  • Tým Revolt BI vymyslel nástroj Prague Vision. Projekt, který by pomáhal manuálně i automaticky shromažďovat data o vizuálním smogu (nelegální reklama, uschlá zeleň, vraky aut apod.).
  • Tým Spojka přichází s projektem Spolu/Sami, který navrhuje digitální platformu propojující lokální komunity.
  • Tým Superhero Senior přiblížil projekt, který podpoří plnější a šťastnější život seniorů skrze aplikaci, která bude pro seniory lehce ovladatelná a bude podporovat jejich sociální vazby a intelektuální činnost
  • Tým TREES4CITY chce pomocí svého projektu podle vzorového návrhu ulice demonstrovat vhodný způsob hospodaření s dešťovou vodou.
  • Tým Virtualisté ve svém projektu Pošli úsměv bojuje v období pandemie proti osamělosti seniorů a podporuje lidi, kteří o ně pečují.

Zdroj: tisková zpráva