Foto: se svolením Google

Projekt Gameface společnosti Google pro „myš“ bez použití rukou je spuštěn na systému Android

Na loňské vývojářské konferenci Googlu představila společnost projekt Gamefaceherní „myš“, která umožňuje uživatelům ovládat kurzor počítače bez použití rukou, ale pomocí pohybů hlavy a gest obličeje. Letos společnost Google oznámila, že vytvořila další open-source kód pro tento projekt, kterým umožnila vývojářům volně využívat technologii pro vývoj aplikací na Android.

Nástroj se spoléhá na přední kameru telefonu, která sleduje výrazy obličeje a pohyby hlavy, které lze použít k ovládání virtuálního kurzoru. Uživatel může například úsměvem „vybírat“ položky na obrazovce nebo zvednout levé obočí a vrátit se na domovskou stránku telefonu. Kromě toho mohou uživatelé nastavit, jak výrazné mají být jejich výrazy a gesta k vyvolání konkrétních akcí myši.

Společnost vyvinula projekt Gameface společně s herním streamerem Lancem Carrem, který trpí svalovou dystrofií. Carr používal ke hraní her myš se sledováním hlavy, než mu požár zničil dům i s drahým vybavením. Raná verze projektu Gameface byla zaměřena na hraní her a využívala webovou kameru k detekci výrazů obličeje, ačkoli Google od začátku věděl, že má spoustu dalších možností využití.

Při uvedení nástroje na trh se společnost Google spojila s indickou organizací Incluzza, která podporuje osoby se zdravotním postižením. Díky tomuto partnerství měla společnost možnost zjistit, jak může projekt Gameface pomoci lidem se zdravotním postižením snadněji studovat, komunikovat s přáteli a rodinou nebo si třeba najít práci online. Google zveřejnil otevřený zdrojový kód projektu na GitHubu a doufá, že se jej rozhodne využít co největší počet vývojářů.

Zdroj: engadget.com