Zdroj: Hithit.cz

Projekt Kaleido vybírá na Hithitu příspěvky na virtuální cestování seniorů

Senioři patří mezi nejohroženější skupinu obyvatel postiženou virem Covid-19. Jak ukazují čísla z celého světa, nejvíce úmrtí bylo právě mezi seniory a osobami postiženými jinou nemocí. Domovy důchodců a další pečovatelská zařízení se tak pro jistotu před veřejností téměř zcela uzavřela a i nadále budou fungovat v omezeném karanténním režimu. To má negativní vliv na psychiku tamních klientů, pro něž jsou návštěvy pozitivním impulzem a vítaným rozptýlením.

Pomoci v této situaci chtějí autoři projektu Kaleido z organizace Flying Kale, jež se soustředí na zapojování virtuální reality do učení a sociální péče. Cílem je poskytnout domovům důchodců virtuální brýle Oculus Go vybavené speciálními programy, jež simulují výlety po ČR i celé Evropě. Výlety by se měly stát součástí aktivní terapie a senioři se v rámci nich vydají třeba do Londýna, Amsterodamu nebo se proletí nad severním mořem.

„Tisícům seniorů v domovech dlouhodobě chybí kontakt s vnějším světem, což teď během izolace platí pro všechny a dvojnásob. Díky virtuální realitě můžeme babičkám a dědečkům v domovech přinést vzdálená místa doslova na dosah ruky a dopřát jim neuvěřitelně sugestivní zážitky, které navíc mohou dle nedávných vědeckých studií zlepšovat kognitivní schopnosti a přispívat ke zpomalení nástupu demence,” říká Marek Háša, autor projektu Kaleido. „Technologie VR brýlí umožňuje zprostředkovat velice autentické prožitky. Pokud je zobrazovaný materiál vhodný pro seniory, má potenciál je aktivizovat, a obohatit tak každodenní rutinní program v domovech,” doplňuje dr. Iveta Fajnerová z Národního ústavu duševního zdraví.

Projekt má za sebou v tuto chvíli fázi pilotního testování, která potvrdila, že seniory zážitky ve virtuální realitě baví a naplňují. Virtuální realita v několika případech motivovala k pohybu i pacienty upoutané na lůžku, jež na většinu vnějších podnětů reagují apaticky.

Projekt, který má potenciál zpříjemnit pobyt starších lidí v domovech pro seniory se v současnosti nachází ve stádiu příprav a jeho autoři žádají veřejnost o podporu ve formě crowfundingové kampaně na serveru Hithit, podpořit je můžete zde.

Zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.