Zdroj: pxhere.com

Projekt podmořského kabelu mezi USA a Hong Kongem, na němž spolupracuje Facebook a Google, může zamítnout vláda, důvodem je bezpečnost

Jedním ze základních komunikačních kanálů dneška jsou podmořské datové kabely, které zajišťují rychlý přenos informací mezi kontinenty. Jejich kapacita se vzhledem k vzrůstajícímu datovému toku neustále zvyšuje. V roce 2016 se technologické společnosti v čele s Googlem a Facebookem domluvily, že položí nový podmořský kabel spojující západní pobřeží USA a Čínu, respektive Hong Kong.

Pacific Light Cable Network měl výrazně zvýšit možnosti internetu. Nyní však před projektem varovala vláda USA. Její výbor známý jako Team Telecom doporučil výkonným orgánům, aby zamítly schválení položení této linky. Důvodem je strach z možného zneužití ze strany Číny. Kabel plánované kapacity by mohl být lákavým cílem na případné „odposlechy“. Důvodem odmítnutí schválení by tak byla obava o národní bezpečnost.

Podle plánů, jež Google a Facebook představily, by měl být kabel dlouhý 12 800 km a svou kapacitou měl být bezkonkurenční. Jako příklad jeho možností uváděly společnosti, že by byl schopný v jeden okamžik přenést data osmdesáti milionů videohovorů v kvalitě HD. Kromě USA a Hong Kongu měl kabel propojit také Tchaj-wan a Filipíny.

USA se kromě možnosti napadení samotného kabelu obávají také vztahu Číny a Hong Kongu. Ty jsou v posledních měsících napjaté kvůli rozsáhlým protestům. Hong Kong je považovaný za autonomní čínskou provincii, avšak v rámci politiky jedné Číny na něm Čína uplatňuje své nároky  a zájmy. Je tak možné, že na území poloostrova začnou otevřeně operovat čínské tajné služby.

Výbor zatím vládě USA pouze doporučil neudělení povolení, ta se jeho názorem řídit nemusí.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.