Zdroj: flickr.com

Projekt SETI @ Home, který umožňoval uživatelům podílet se na hledání mimozemských signálů, pozastavuje činnost

Pod zkratkou SETI se skrývá celá řada projektů, které si kladou jednoduchou otázku, na kterou je však složité odpovědět: Existuje mimo planetu Zemi inteligentní život? Autoři těchto projektů doufají v pozitivní odpověď, a proto se rozhodli analyzovat šum, jenž ve formě různých záření k planetě Zemi směřuje a hledají v něm signál.

Veřejnosti nejznámějším projektem byl SETI @ Home, a to především proto, že do něj samotná veřejnost byla zapojena. Zájemci mohli jeho prostřednictvím věnovat část nečinného výpočetního času svých počítačů analýze šumu, jenž SETI shromažďuje. Nyní po více než 21letém provozu tento projekt končí, respektive přechází do hibernace.

Začátek činnosti SETI @ Home se datuje na 17. května roku 1999, kdy se první výpočty rozběhly prostřednictvím univerzální distribuované výpočetní platformy BOINC. Kdykoliv nechali účastníci projektu svůj počítač nečinný, začal na pozadí analyzovat data z univerzity v kalifornské Berkley.

K ukončení spolupráce se širokou veřejností uvedli vedoucí projektu jako hlavní důvod obrovské množství nashromážděných zpracovaných dat, jež začnou nyní podrobně analyzovat a hledat ty nejzajímavější z nich. Výsledkem jejich snažení by pak měla být série vědeckých článků, v nichž své poznatky představí veřejnosti.

Jiné projekty univerzity založené na platformě BOINC běží dál, takže pokud mají uživatelé zájem dát svůj výpočetní výkon k dispozici vědě, je to stále možné. Jen se už nebude jednat o hledání potencionálního mimozemského signálu. Jednou z variant je také možnost podpořit projekt Folding @ Home, který zkoumá nemoci a léčiva a výpočty z něj mohou pomoci najít účinný lék na virus COVID-19.

Zdroj: engadget.com