Projekt spojený s OpenStreetMap generuje poezii haiku na základě polohy uživatele

Týmu Satellite Studio se zdálo, že dnešnímu technologickému světu chybí poetičnost a rozhodl se to změnit. Výsledkem je drobná aplikace, spolupracující s mapovou databází OpenStreetMap, která dokáže na základě polohy jedince vygenerovat báseň ve stylu haiku související s okolím.

Generátor využívá různé aspekty aktuální polohy uživatele, které získá z mapového podkladu přidá potom slova, která jsou spojena s určitými prvky, například slova jako salát, okurka nebo mrkev se mohou v básni objevit, pokud se uživatel nachází v oblasti tržiště nebo supermarketu. Plavecký bazén může do básně přinést vůni chlóru a podobně.

Aplikace je zábavná její nevýhodou je však závislost na zpracování mapového podkladu a množství dat jež jsou v něm zanesena. Díky tomu jsou haiku psaná o místech ve městech v USA mnohem bohatší než to, které systém napíše o místech v Praze. Přesto se jedná o velmi zajímavou aplikaci, se kterou fanoušci každodenní poetiky zažijí mnoho příjemných chvilek.

Tvůrci kódu se podle svých slov nechali inspirovat projektem Every Thing Every Time, který vytvořil japonský umělec Naho Matsudou. Ten využíval několik aktuálních informací o konkrétních místech v Austinu, jako je například tlak, vlhkost nebo teplota a na jejich základě generoval krátké básně. Pro počítačové generátory je výhodné také to, že poezie Haiku využívá striktní rytmiku 5-7-5, takže má předem danou formu, jež je třeba naplnit obsahem.

Zdroj: satellitestud.io

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.