Zdroj: wikimedia.org

Projekt Starlink se připravuje na fázi betatestu, uživatelé budou vázáni mlčením

Zdá se, že kolem projektu Starlink začíná být živo, a to nejen na oběžné dráze, ale také na Zemi mezi potenciálními uživateli. Vypadá to, že společnost SpaceX spustí betatest internetového připojení realizovaného právě prostřednictvím nových satelitů. Někteří předregistrovaní uživatelé z konkrétních oblastí totiž dostali od společnosti SpaceX e-mail s žádostí o zaslání konkrétní adresy, ačkoliv dříve žádali jen o poštovní kód nebo PSČ.

Uživatel fóra Reddit Bubby4j tvrdil, že při „těžbě“ dat ze stránek společnosti SpaceX objevil údaje o připravovaném betatestovacím programu. Ten by měl začít nejdříve v severních oblastech USA, a potom by se do něj měla zapojit i Kanada. Účastníci údajně musí mít jasný výhled na oblohu, protože 600 satelitů, jež by měly být během testu v provozu, je schopných poskytovat internet mezi 44 a 52 stupni severní šířky.

Bubby4j také objevil na stránkách technické podpory obrázek satelitní antény, kterou podle něj bude SpaceX rozesílat testerům. Součástí sady je pochopitelně také router, který již získal všechna potřebná schválení, aby mohl být používán uživateli.

SpaceX v dokumentaci varuje, že alespoň ze začátku nebude možné na internetové připojení prostřednictvím satelitů plně spoléhat a internetový signál může být přerušovaný. Několik týmů pracuje na optimalizaci sítě. Všichni účastníci testovacího programu navíc budou muset podepsat smlouvu o mlčenlivosti a své zkušenosti se systémem nebudou moci (minimálně v první fázi) veřejně publikovat.

SpaceX posílá své satelity na oběžnou dráhu od roku 2019. Pokud se projekt podaří zrealizovat dle představ společnosti, bude v jeho konečné fázi na oběžné dráze 42 000 satelitů. Jejich množství však budí obavu zvláště kvůli předpokladu, že podobné projekty budou chtít s vlastními satelity realizovat i jiné státy a společnosti.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.