Foto: Unsplash

Prototyp metaverza umožňuje vytvářet virtuální světy pouhým jejich popisem

Společnost Meta testuje jednu z nových možností metaverza – vytváření částí virtuálních světů jejich prostým popisem. Generální ředitel společnosti Mark Zuckerberg prototyp nové funkce ukázal v krátkém videu (na konci článku). Systém umělé inteligence nazvaný Builder Bot by měl do metaverza přilákat více lidí (vytváření virtuálního světa popisem je totiž nesmírně snadné a zábavné). Kromě toho by však mohl posunout vpřed také oblast kreativních technologií umělé inteligence.

V ukázkovém videu Zuckerberg provede diváky procesem vytváření virtuálního prostoru pomocí Builder Bota. První příkaz zní „Pojďme do parku“, v ten moment se prázdná plocha zaplní trávníkem a stromy. Poté však Zuckerberg svůj příkaz mění na „Pojďme na pláž“, trávník mizí a objevuje se malý písčitý ostrůvek uprostřed moře. Další příkazy se týkají počasí (přidání mraků), později dokonce speciálního typu oblaků – altocumulus. Dále poblíž přidává další ostrov, stromy, piknikovou deku, stůl, rádio, pití, a dokonce i zvuky okolí (šumění moře a křik ptáků) a exotickou hudbu. A v žertu nakonec přidává i křídlovou loď, což se ale úplně nezdaří.

Ve videu nicméně není uvedeno, zda Builder Bot čerpá z omezené knihovny modelů vytvořených lidmi, nebo zda při generování návrhů hraje roli umělá inteligence. Většina podobných projektů prozatím pracovala s 2D objekty, Meta se vrhla přímo na 3D. Prozatím Builder Bot umí přidat 3D objekty, kolem kterých mohou avataři chodit, Meta však usiluje o ambicióznější interakce. Časem by mělo být možné „vytvářet světy s velmi jemnými nuancemi, které bude možné prozkoumávat a sdílet zážitky s ostatními pouze pomocí hlasu,“ slíbil Zuckerberg na akci, kde byl Builder Bot představen.

Než si ale s Builder Botem budou moci pohrát i samotní uživatele, ještě nějakou dobu to potrvá. Sám Zuckerberg totiž uvedl, že jde o velkou výzvu a obrovské množství komplikované práce.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.