Prototyp nového čínského maglev vlaku je schopen jet rychlostí téměř 600 km/h

Přední čínský výrobce vlaků China Railway Rolling Stock Corporation odhalil světu prototyp nového vlaku typu maglev, který dokáže jet rychlostí až téměř 600 km/h. Vlak nyní vstoupí do testovací fáze a masově by se měl začít vyrábět v roce 2021.

Cesta z Pekingu do Šanghaje by se díky němu měla zkrátit o několik hodin a trvat již jen tři a půl hodiny. (Pro srovnání – cesta letadlem z hlavního města do nejlidnatějšího dnes trvá čtyři a půl hodiny, a to navzdory tomu, že běžná cestovní rychlost letadla je mezi 880–926 km/h.)

Vlak bude schopen zmíněné rychlosti dosáhnout díky technologii magnetické levitace, kdy se pohybuje několik centimetrů nad tratí na magnetickém polštáři vytvářeném soustavou supravodivých magnetů zabudovaných jak ve vlaku, tak trati. Vlaky s touto technologií tak mohou dosahovat podstatně vyšších maximálních rychlostí než tradiční rychlovlaky.

Čína se již nyní může pochlubit světově nejrychlejším komerčním maglev vlakem, který dosahuje rychlosti přes 430 km/h a funguje na 30km trati spojující letiště v Šanghaji s centrem města.

Hlavním konkurentem Číny v této oblasti je dozajista Japonsko – jeho testovací maglev vlak již v roce 2015 stanovil světový rychlostní rekord 603 km/h. V současnosti země staví trať pro maglev vlaky mezi Tokiem a Nagojou, která se má otevřít v roce 2027 a po níž by vlaky měly jezdit rychlostí 505 km/h.

 

Zdroj: theverge.com